Ogłoszenia duszpasterskie

XXXI Niedziela zwykła – 4 listopada 2018

 1. Dziś z racji I niedzieli miesiąca po Mszy św. o godz. 12:30 Adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o powołania.
 2. Dziś po Mszy Św. o godz. 10:00 spotkanie Kół Żywego Różańca. O godz. 15:00 pomodlimy się wspólnie na cmentarzu przy ul. Jordana.
 3. Młodzież i dorosłych zapraszamy serdecznie na katechezy ewangelizacyjne. Odbywają się one w poniedziałki i czwartki o godz. 19:00. Jutro podczas katechez ewangelizacyjnych głoszona druga część Kerygmatu.
 4. Dziękujemy wszystkim za wspólną modlitwę podczas nabożeństw różańcowych. Pamiętamy, że Matka Boża w wielu objawieniach prosiła o odmawianie różańca.
 5. Od dzisiejszej niedzieli czytamy nowe wypominki. Prosimy o informację zwrotną, jeśli są jakieś błędy czy nieścisłości.
 6. Zachęcamy i przypominamy, że w dniach od 1 do 8 listopada włącznie możemy uzyskać codziennie odpust zupełny, który wolno ofiarować jedynie za zmarłych pod zwykłymi warunkami.
  1. trwanie w stanie łaski uświęcającej;
  2. przyjęcie w danym dniu Komunii Świętej;
  3. modlitwa wg. intencji papieża (nie w intencji osoby Ojca świętego,

a w intencjach, w których modli się papież), np. Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo

 1. pobożne, czyli modlitewne, nawiedzenie cmentarza grzebalnego;
 2. wykluczenie przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego

(jeżeli jest brak całkowitej dyspozycji – zyskuje się odpust cząstkowy).

Odpust jest to darowanie wobec Boga kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy w spowiedzi sakramentalnej. Inaczej kara, pozostająca po odpuszczeniu winy, która jest przynależna za ten grzech, musi być odpokutowana albo w tym życiu poprzez uczynki miłosierdzia, albo w przyszłym życiu przez odpokutowanie kar czyśćcowych.

 1. Jutro przybędą do nas relikwie św. Wiktorii – zapraszamy na Mszę Św. o godz. 18:00 (we wtorek po wieczornej Mszy św. Relikwie będą przewiezione do WSD). Jutro o godz. 19:00 będzie druga część kerygmatu w ramach głoszenia katechez ewangelizacyjnych. Adoracja rozpocznie się od godz. 20:00. W modlitwie pamiętamy o sprawach naszej Ojczyzny, dziękując Panu Bogu za dar Niepodległości.
 2. W piątek o godz. 15.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu – Koronka do Miłosierdzia Bożego i Różaniec. Adoracja do wieczornej Mszy Św.
 3. Zachęcamy do nabywania kalendarzy diecezjalnych (5 zł.).
 4. Na stoliku są różne materiały, teksty, które można wziąć gratis.
 5. Zachęcamy do uczestnictwa w uroczystości Świętej Wiktorii w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości. W przyszłą niedzielę o godz. 10:00 w par. Św. Ducha rozpocznie się uroczysta procesja ulicami naszego Miasta a następnie Msza Św. w Katedrze.
 6. Kancelaria Prezydenta oraz Kancelaria Premiera zachęcają do śpiewania hymnu państwowego 11 listopada w rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
 7. Zachęcamy do udziału w II turze wyborów samorządowych w naszym Mieście.
 8. Za pomoc w sprzątaniu kościoła dziękujemy Osobom z bloku przy ul. Kwiatowej (klatka 3, 4 i 5). W czasie trwanie katechez ewangelizacyjnych sprzątanie kościoła będzie we wtorki. Dlatego w najbliższy wtorek o pomoc prosimy Parafian z ulic: Jaworowej i Zielonej, a w przyszłym tygodniu z ul. Lipowej.
 9. W ubiegłą niedzielę zbieraliśmy ofiary na rzecz misji. Nasze ofiary w wysokości 2400 zł zostaną przekazane na ręce ks. Arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, Nuncjusza Apostolskiego w Rwandzie. W biuletynie jest fragment listu napisany przez pana Charlesa, który w ubiegłym roku otrzymał pomoc z naszej parafii.

 

 

 

Drogi księdzu Adamie,

Po pierwsze, jestem szczerze wdzięczny Bogu Wszechmogącemu, który mi pomógł także i tym razem, po drugie, nuncjuszowi Apostolskiemu rwandyjskiemu jego doskonałości, mgr inż. Andrzejowi Józwowiczowi, który dał mi swój kontakt, po trzecie, wielebnemu księdzu, proboszczowi za czas poświęcony na przeczytanie mojego e-maila.

Nazywam się NIZIGIYE Charles; Jestem jednym z uchodźców z Burundi w Rwandzie.
Z radością z tego listu nawiązuję pierwszy kontakt z wami, aby przekazać wam wszystkie moje podziękowania za wasz hojny akt miłosierdzia otrzymany przez ręce Nuncjusza Apostolskiego,
ks. Arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, który pomógł mi w uiszczeniu opłat akademickich w celu ukończenia studiów w zakresie inżynierii lądowej. Otrzymałem sumę 450 dolarów amerykańskich.
W rzeczywistości, wielebny ksiądz, chciałbym krótko przedstawić moją sytuację, aby poznać mnie więcej. W Burundi mieszkałem w dzielnicy MUTAKURA, która jest uważana za dzielnicę opozycji, gdzie przemoc i zabójstwa miały miejsce w związku z kryzysem politycznym w 2015 roku. Wieczorem policja i milicja ogrodziły całą dzielnicę, zabierając młodych chłopców i nie widząc ich powrotu. Innym powodem, który skłonił mnie do opuszczenia kraju, jest to, że współpracowałem jako wolontariusz z trzema włoskimi siostrami (które zginęły w 2014 r. 8 września), pomagając dzieciom osieroconym. Więc wszystkie osoby, które z nimi współpracowały, były zagrożone; trzy razy uciekając przed pokusą zabójstw, powód, dla którego postanowiłem uciec z mojego kraju do Rwandy, kraju, w którym nie mam znajomych członków. A potem pojechałem do obozu dla uchodźców w MAHAMA w południowej prowincji, spędziłem tam trzy miesiące. Po zobaczeniu złego stanu życia i zdrowia mogłem wrócić do Kigali, gdzie tymczasowo przebywałem
w chrześcijańskiej rodzinie.

               Ponadto w Burundi studiowałem w ostatnim roku na wydziale inżynierii lądowej. Patrząc na uporczywość sytuacji w moim kraju, mogłem poszukać sposobu ukończenia studiów, ponieważ opuściłem mój kraj, będąc na czwartym roku uniwersytetu w inżynierii lądowej. Niestety nie mogłem znaleźć tutaj żadnej pomocy ze strony organizacji pozarządowych. Potem mogłem opowiedzieć moją historię siostrze przełożonej salezjańskiej Siostry Najświętszych Serc, ona odchodzi na emeryturę, może znaleźć mi dobroczyńcę, który przejął dwa semestry po tym, jak dobroczyńca nie kontynuował opiekować się mną ze względu na jej zdrowie i dotknęła ją niedawne trzęsienie ziemi we Włoszech. Pozostając w całkowitej rozpaczy, uczestniczyłem we wspomnieniach burundyjskiej młodzieży, która jeździła do hostelu charytatywnego zorganizowanego przez Ojca Ignacego, a także schronił się
w Rwandzie. Po wyjaśnieniu mu mojego problemu, polecił mi pójść do Nuncjatury Apostolskiej,
aby poprosić o pomoc.

               Po uzyskaniu audiencji i wyjaśnieniu mojej sytuacji nuncjuszowi apostolskiemu, jego doskonałości Jego Ekscelencji. Andrzejowi Józwowiczowi, opowiedział mi o darowiźnie, którą otrzymał od waszej parafii, i powiedział mi, że sam mógłbym poświęcić trochę czasu, by przemówić do was z wdzięcznością. Szczerze dziękuję za to, co zrobiłeś, twoje wsparcie odegrało ważną rolę
w osiąganiu moich studiów, aby stać się inżynierem budowlanym i bardzo lubię prosić cię o dalszą pomoc w naszej żałosnej sytuacji. Rozważając to, jeśli to możliwe, chciałbym prosić o pomoc
w dalszych studiach, takich jak studia magisterskie, ponieważ, zgodnie ze sposobem, w jaki odniosłem sukces z mojego pierwszego poziomu do teraz i mam odwagę, by ostatecznie osiągnąć moje przeznaczenie, mogłem być uprawniony do kontynuować, jeśli mogę uzyskać sponsoring.

               Nie mogłem dokończyć mego e-maila, nie dziękując Bogu, który przywiódł cię po drodze,
i bardzo chciałbym się z tobą skontaktować.

               Z serdecznymi podziękowaniami dziękuję całej Parafii.

         Moje serdeczne nabożeństwo do Chrystusa.                      

NIZIGIYE Charles, Kigali – Rwanda