Ogłoszenia duszpasterskie

XV Niedziela zwykła – 15 lipca 2018

…………………………………..…………………………………………………………

 

 1. Kamil przeżywał wczoraj swoje imieniny. Solenizantowi składamy życzenia wielu łask Bożych, światła Ducha Świętego i opieki Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 2. Osoby, które noszą i które chciałyby nosić szkaplerz Matki Bożej zapraszamy na Mszę Św. dziś o godz. 12:30.
 3. Zapraszamy na 24-godzinną adorację Najświętszego Sakramentu z czwartku na piątek: 19/20 lipca. Intencją szczegółową Adoracji jest modlitwa za chorych i cierpiących. W czwartek od godziny 19:00 do 20:30 modlitwa będzie animowana przez Wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym. Są jeszcze wolne godziny na adorację w ciągu dnia w piątek. Kolejną Adorację planujemy z czwartku 23 sierpnia na piątek 24 sierpnia, którą pragniemy ofiarować w intencji rodzin borykających się z problemem choroby alkoholowej.
 4. Zapraszamy ministrantów, bielanki oraz chętne dzieci i młodzież ze scholi na spacer po Puszczy Bolimowskiej. Spotkamy się w czwartek na Mszy Św. o godz. 7:30. Wyjazd autokarem o godz. 8:00. Zapisy do środy. Do przejścia będzie ok. 7 km. Należy założyć dobre buty, stosowne ubranie, nakrycie głowy oraz zabrać ze sobą kanapki/ę i coś do picia. Rodziców oraz chętnych prosimy o pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi.
 5. Osoby chętne do pomocy w pracach ogrodowych zapraszamy jutro od godz. 9:00 (o ile będzie stosowna pogoda). Można zabrać ze sobą przydatne narzędzia. Zapraszam także Panów do cięższych prac J. Prosimy także o pomoc w montażu urządzeń na placu zabaw. Tę prace rozpoczniemy o godz. 18.30.
 6. Na placu zabawa zostało zainstalowanych kilka nowych urządzeń nabytych z firmy BabyCam. Koszt samych urządzeń wynosi 10.780 zł. Dzisiejsza taca inwestycyjna przeznaczona jest na ten cel.
 7. Poświęcenie pojazdów mechanicznych w przyszłą niedzielę po każdej Mszy Św.
 8. Przy placu zabaw nieustannie zbieramy różnorakie śmieci. BARDZO PROSIMY, ABY OSOBY KORZYSTAJĄCE Z PLACU ZABAW WIĘCEJ TROSZCZYŁY SIĘ O WSPÓLNE DOBRO. Prosimy, aby w tej sprawie uwrażliwiać także dzieci. Przypominamy, że plac zabaw w okresie letnim jest czynny do godz. 20:00.
 9. Zapraszamy do udziału w ŁPPM na Jasną Górę. Bliższe informacje i zapisy od przyszłej niedzieli. Z naszej parafii na pielgrzymkę udaje się ks. Kamil.
 10. Informujemy, że w tym tygodniu jest możliwość uczestniczenia w dwóch porannych Mszach świętych: wtorek o godz. 7:00 i czwartek o 7:30.
 11. Za pomoc w sprzątaniu świątyni dziękujemy jednej osobie ul. Krudowskiego. Jutro prosimy o pomoc Parafian z Małszyc nr 1 – 25 a w przyszłym tygodniu z Małszyc nr 26 – 51.
 12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej: Gość Niedzielny, Niedziela.

…………………………………..…………………………………………………………

Zapowiedzi przedślubne

Oğuzhan Altunkaynak – z parafii tutejszej (8. i 15.07.2018)

Joanna Krystyna Justyna-Altunkaynak – z parafii tutejszej

…………………………………..…………………………………………………………

Marcin Jakub Zapisek – kawaler z parafii tutejszej (15. i 22.07.2018)

Beata Rokicka – panna z par. Świętego Ducha w Łowiczu

…………………………………..…………………………………………………………

 

Szkaplerz Karmelitański

 

Noście zawsze Szkaplerz święty. Ja zawsze go noszę i wiele z tego nabożeństwa doznałem pożytku. Pozostałem mu wierny i stał się on moją siłą! św. Jan Paweł II

Szkaplerz karmelitański NMP z Góry Karmel jest ściśle związany z historią i duchowością Zakonu Karmelitańskiego. Według tradycji Matka Boża objawiła się św. Szymonowi Stock, Generałowi Zakonu Karmelitańskiego w nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. i powiedziała: Przyjmij, najmilszy synu, Szkaplerz twojego Zakonu. Kto w nim umrze nie dozna ognia piekielnego. Przywileje i łaski Szkaplerza św. były potwierdzone wielokrotnie przez papieży. Potwierdzili je: Klemens VII (bullą z dnia 12 sierpnia 1530 r.), Pius V, Grzegorz XIII, Paweł V, Klemens X, a nabożeństwo szkaplerzne polecali wiernym: Pius XI, Pius XII (1951), Paweł VI, Jan Paweł II (2001).

Szkaplerz w istocie jest „habitem”. Ten, kto go przyjmuje, zostaje włączony w mniej lub więcej ścisłym stopniu do Zakonu karmelitańskiego, poświęconego służbie Matki Najświętszej, aby doświadczać słodkiej i macierzyńskiej obecności Maryi w codziennym trudzie przyoblekania się w Jezusa Chrystusa (św. Jan Paweł II). Serce nabożeństwa szkaplerznego stanowi oddanie się Chrystusowi na wzór Maryi przez poświęcenie się na Jej służbę, życie w zjednoczeniu z Nią i naśladowanie Jej cnót.

Znaczenie duchowe szkaplerza

·               Szkaplerz jest Szatą Maryi, jest znakiem pokuty i nawrócenia.

Kto przyjmuje Szkaplerz św., wyrzeka się złego ducha, odnawia przyrzeczenia Chrztu św. i oddaje się Maryi jako Jej dziecko. Kto przyjmuje Szkaplerz, przyjmuje, jak św. Jan Apostoł pod Krzyżem, Maryję do siebie, by żyć w zjednoczeniu z Nią i Jej służyć.

·               Szkaplerz oznacza poświęcenie się Niepokalanemu Sercu Maryi i naśladowanie Jej cnót,

szczególnie cnoty czystości i pokory. „Niech wszyscy noszący Szkaplerz św., który jest pamiątką otrzymaną od Matki Bożej, widzą w nim oznakę poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Dziewicy” (św. Jan Paweł II).

·               Szkaplerz oznacza przymierze przyjaźni z Maryją,

w którym Ona zobowiązuje się dopomóc nam do zbawienia i uświęcenia, a my zobowiązujemy się do Jej naśladowania, służenia Jej i rozszerzania Jej czci.

·               Szkaplerz oznacza habit Zakonu poświęconego służbie i czci Matki Bożej.

Przyjmując Szkaplerz, pragniemy odtąd żyć tym samym duchem Karmelu, pełnić tę samą misję i żyć w zjednoczeniu z Maryją, dla Maryi, przez Maryję i w Maryi.

Obietnice szkaplerzne

Cała maryjna tradycja Karmelu wiąże ze Szkaplerzem św. dwie wielkie obietnice Maryi i dwie łaski, które z nich wypływają:

·               Kto w Nim umrze nie dozna ognia piekielnego

(słowa Matki Bożej wypowiedziane do św. Szymona). Maryja tym samym obiecuje wszystkim odzianym Szkaplerzem św. pomoc na drodze zbawienia.

·               Wybawienie z czyśćca w pierwszą sobotę po naszej śmierci.

Jest to tak zwany przywilej sobotni. Matka Boża zapewniła rychłe wybawienie z czyśćca (bulla pap. Jana XXII w 1322 r.), tym, którzy nosząc Szkaplerz, zachowają czystość według stanu i wierność modlitwie: Ja, Matka w pierwszą sobotę po ich śmierci miłościwie przyjdę do nich i ilu ich zastanę w czyśćcu, uwolnię i zaprowadzę ich na świętą Górę żywota wiecznego. Maryja tym samym obiecuje wszystkim odzianym Szkaplerzem pomoc na drodze uświęcenia.

·               Pomoc i obrona w niebezpieczeństwach duszy i ciała.

Maryja obiecuje nas wspierać na drodze naśladowania Chrystusa, a zwłaszcza w godzinę naszej śmierci, pomóc nam w ostatecznej walce o wieczne zbawienie.

·               Uczestnictwo w dobrach duchowych całego Zakonu karmelitańskiego za życia i po śmierci

(w Mszach św., pokutach, modlitwie i ofiarach), gdyż Matka i Królowa Karmelu, jednoczy z sobą w jedną Rodzinę tych, którzy przyjmują Szkaplerz św. Tworzący erygowaną prawnie wspólnotę Bractwa Szkaplerznego korzystają także z daru odpustów zupełnych.