OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE / 27 sierpnia, 21 Niedziela Zwykła
 • Dziś podczas Mszy Św. o godz. 12.30 świętujemy Dożynki Parafialne. W przyszłą niedzielę o 12.30 wyrazimy wdzięczność ks. Andrzejowi za jego pracę w parafii. Po tej Mszy Św. zapraszamy do Sali Teatralnej na wspólne ciastko i herbatę. W przyszłą niedzielę po Mszy Św. o godz. 12.30 spotkanie Kół Żywego Różańca.
 • Za ofiarowany miód na dzisiejsze dożynki dziękujemy pani Wandzie Cecha i panu Markowi Boroskiemu. Po Mszy Św. dożynkowej dzielimy się chlebem i miodem.
 • W najbliższy piątek 1 września, o godz. 11.oo zapraszamy do wspólnej modlitwy na Cmentarzu Żołnierzy 1939 przy ul. Listopadowej, w kolejną rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.
 • W pierwszy piątek miesiąca odwiedzimy chorych od godz. 9.00. Możliwość spowiedzi o godz. 17.00. Zachęcamy szczególnie dzieci i młodzież, aby nowy rok szkolny rozpocząć w łasce uświęcającej.
 • W sobotę o godz. 18.00 Msza Św. i Czuwanie Fatimskie.
 • We wtorek (29.08) zapraszam ministrantów (młodszych i starszych) oraz wszystkie schole – młodsze i starsze, na wyjazd do parku trampolin oraz do kina w Łodzi (można sprawdzić na stronie https://www.saltos.pl/nowy-saltos). Wyjazd autokarem o godz. 9.00 (nie o 9.30) sprzed kościoła. Przejazd, trampoliny oraz kino są wyrazem wdzięczności za zaangażowanie z życie parafii. Zapraszam też rodziców do opieki. Na trampoliny trzeba zabrać lub nabyć na miejscu, skarpety antypoślizgowe. Nie najadać się zbytnio J
 • Z serca dziękuję Paniom, które tak pięknie przycięły nasze krzewy. Dziękujemy młodzieży i dzieciom, którzy czyścili kostkę wzdłuż ogrodzenia od strony ul. Brzozowej oraz przy krzyżu misyjnym.
 • W sobotę 2 września zapraszamy na wyjazd – Lednica Seniorów. lednica2000.pl. Cena 55 zł. Zapisy do jutra. Wyjazd w sobotę o godz. 7.00 o ile będzie wystarczająca liczba osób.
 • Msza Św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego będzie odprawiona w poniedziałek 4 września o godz. 8.00.
 • W sobotę 9 września w Muszli Koncertowej na Błoniach Łowickich odbędzie się diecezjalne spotkanie młodzieży. Rozpoczynamy o godz. 9.00. Kochana Młodzieży przybądźcie jak najliczniej.
 • Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Niedziela i Gość Niedzielny są w cenie 5 zł za gazetę. W Gościu Niedzielnym jest płyta DVD z filmem Misja.
 • Można wesprzeć osoby poszkodowane wskutek nawałnic, które przeszły nad Polską dnia 11 sierpnia b.r. Aby pomóc należy wysłać SMS z hasłem WICHURA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 – z dopiskiem WICHURA. Bliższe informacje dotyczące sposobów pomocy można odnaleźć na stronie internetowej caritas.pl
 • Na Jasnej Górze w dniach 6-8 września odbędzie się Pierwszy Kongres Różańcowy.
 • W środę 13 września o godz. 10.30 sprzed kościoła będzie zabrany zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Przychodzi z akcji pomogą w zakupie inkubatorów do centrum medycznego prowadzonego przez Siostry Orionistki na Wybrzeżu Kości Słoniowej
 • Dziękujemy za ofiary – 2137,73 – złożone na tacę inwestycyjną. W przyszłą niedzielę puszka na Katolicki Uniwersytet Lubelski.
 • Za ofiarę na kościół dziękujemy osobom z Małszyc za pomoc w sprzątaniu kościoła dziękujemy osobom z Małszyc numery od 52 do 51. Jutro prosimy o pomoc Parafian z ul. Małszyckiej a w kolejny poniedziałek z ul. Kiernozkiej od nr 1 do 20.
 • Jeszcze dziś można się zapisać na pielgrzymkę do Fatimy, w dniach od 15 do 21 października. Cena 660 PLN + 50 euro.
 • Życzymy dobrej pogody i wypoczynku dla wszystkich osób udających się na wyjazdy. Serdecznie witamy w naszej Parafii Gości.

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE

 • Rafał Krokocki, kawaler z par. w Stachlewie i Patrycja Ewa Gutkowska, panna z par. tut. (20 i 27 sierpnia 2017)
 • Michał Bryła, kawaler z par. Wniebowzięcia N. M. P. i Paulina Kucińska, panna z par. tut. (20 i 27 sierpnia 2017)

*****

Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w związku z nawałnicami, jakie nawiedziły Polskę

W nawiązaniu do wiadomości jakie napływają z miejscowości zniszczonych przez nawałnice dnia 11 sierpnia br., składam moje kondolencje wszystkim, którzy przeżywają dotkliwą stratę swoich bliskich. Słowa mojej solidarności i zapewnienia o modlitwie kieruję również do tych poszkodowanych, którzy ucierpieli i ponieśli dotkliwe szkody materialne.

         Zwracam się z apelem do wszystkich Polaków, prosząc o wsparcie dla dotkniętych skutkami nawałnic. Proszę tak o modlitwę, jak i pomoc materialną, której można udzielić w ramach akcji organizowanej przez Caritas Polska.

 

Aby pomóc należy wysłać SMS z hasłem WICHURA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 – z dopiskiem WICHURA. Bliższe informacje dotyczące sposobów pomocy można odnaleźć na stronie internetowej www.caritas.pl

***

Komunikat Konferencji Episkopatu Polski – 300. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Drodzy Bracia i Siostry!

8 września 2017 r. przypada 300. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Nałożenie papieskich koron na wizerunek Bogurodzicy dopełniło niejako ślubów złożonych przez króla Jana Kazimierza, który po obronie Jasnej Góry przed Szwedami, 1 kwietnia 1656 r. obrał Najświętszą Dziewicę Królową i Patronką Królestwa Polskiego.

Uroczystość koronacyjna w 1717 r. zjednoczyła na Jasnej Górze Polaków, stając się ogólnonarodową manifestacją wiary. Ten akt uznający Maryję za Królową Polski był punktem odniesienia w wielu, nierzadko trudnych momentach polskiej historii. Jasna Góra stała się Duchową Stolicą Polski i celem licznych pielgrzymek, a tym samym źródłem odnowy życia zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym.

Ojcowie Paulini wraz z Pasterzami Kościoła w Polsce, w Roku Jubileuszu koronacji Cudownego Obrazu, zapraszają do dziękczynienia Bogu za przymierze z Królową Polski. Główne obchody jubileuszowe odbędą się na Jasnej Górze 26 sierpnia 2017 r. w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Jubileusz 300-lecia koronacji posiada przede wszystkim wymiar duchowy, dlatego pragniemy zachęcić do włączenia się w „Żywą Koronę Maryi”. Inicjatywie tej przyświeca idea, aby osobiste życie kształtować według zasad Ewangelii, jako urzeczywistnienie oddania się Matce Bożej, którego wyrazem są złote korony na Jej skroni.

Bp Artur G. Miziński Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski

 

Spotkanie Młodych Diecezji Łowickiej.

 

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

Dnia 9 września 2017 roku organizujemy Spotkanie Młodych Diecezji Łowickiej. Będzie to kontynuacja dobrej tradycji zapoczątkowanej przez komitet organizacyjny ŚDM  z Rio do Krakowa. Spotkanie odbędzie się na muszli koncertowej w Łowiczu. Zaprosiliśmy na nie m.in.  Grzegorza Kloca, który wraz z zespołem zapewni oprawę muzyczną naszego spotkania, zespół Jedno Ciało, Dobromira Makowskiego . Hasłem będą słowa zaczerpnięte z Łk 7,14 „MÓWIĘ CI WSTAŃ”. Całość spotkania zostanie uwieńczona Mszą Świętą pod przewodnictwem Ks. Bpa Andrzeja F. Dziuby.

Zapraszamy serdecznie Czcigodnego Księdza do wzięcia udziału w Diecezjalnym  Spotkaniu Młodzieży. Prosimy, aby zabrał Ksiądz młodzież ze swojej parafii, abyśmy wspólnie mogli doświadczyć miłości Boga i tego że jest On dobry cały czas. Prosimy także o posługiwanie sakramentem pokuty i pojednania podczas trwania całego spotkania. Uwieńczeniem tego wydarzenia będzie Eucharystia, na którą proszę zabrać albę i stułę koloru białego.

Szczegółowe informacje można odnaleźć na facebook’u: https://www.facebook.com/events/336784773445356/?ti=as oraz na stronie internetowej naszej diecezji. Zapraszamy do obejrzenia i udostępniania  naszego filmiku promocyjnego: https://www.youtube.com/watch?v=OwnzbYcKLHU&feature=youtu.be

 

Program spotkania:

9.00 Zawiązanie Wspólnoty
9.30 Koncert Uwielbienia (wystąpią m.in.: Grzegorz Kloc, Dobromir Makowski – RapPedagogia, zespół muzyczny kapłanów Spes Nostra, JEDNO CIAŁO)
12.30 Eucharystia
13.30 Poczęstunek
Podczas spotkania będzie możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania, a także rozmowy z przedstawicielami różnych zgromadzeń zakonnych, WSD w Łowiczu oraz członkami ruchów i wspólnot charyzmatycznych działającymi na terenie naszej diecezji.

 1. Jacek Zieliński Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży

 

 

Na Jasnej Górze w dniach 6-8 września odbędzie się Pierwszy Kongres Różańcowy

CEL – Pokazać aktualność i siłę różańca, próba ukazania i zjednoczenia ruchów i wspólnot różańcowych w Polsce

PROGRAM

6 września, środa

 

16.45 – Msza święta na rozpoczęcie kongresu w Kaplicy Jasnogórskiej – abp Stanisław Nowak ? + abp Wacław Depo

Powitanie: ks. Szymon Mucha / o. Stanisław Przepierski OP / ks. Maciej Będziński

Podziękowanie za Mszę: Różaniec Rodziców za Dzieci (Ireneusz Rogala)

 

18.00 – kolacja

 

19.30 – Procesja różańcowa wokół Jasnej Góry (przy kapliczkach różańcowych) – przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra OSPPE

Tajemnice radosne

Przygotowanie rozważań różańcowych – Madzia Buczek (Podwórkowe koła Różańcowe Dzieci)

Tuby z zakrystii

Śpiewy – Jasna Góra?

 

      21.00 – Apel jasnogórski – abp Wacław Depo

 

7 września, czwartek

 

8.30 – Film o wartości modlitwy różańcowej TERAZ I W GODZINĘ ŚMERCI z wprowadzeniem p. Andrzeja Sobczyka (Film trwa ok. 1,50 godz., twórcy przywiozą kopię filmu, potrzebny na miejscu sprzęt do jego wyświetlenia: ekran, głośniki) – aula Kordeckiego ?

 

11.00 – Msza w Bazylice – abp Henryk Hoser ?

Powitanie – ks. Zbigniew Łuczak

Liturgia – Żywy Różaniec z Katowic (ks. Zbigniew Kocoń: czytanie, psalm, modlitwa wiernych, procesja z darami: śpiew – organista z Jasnej Góry)

12.15 – obiad

14.00 – otwarcie sympozjum w auli Kordeckiego – abp Wacław Depo + Generał Paulinów – o. dr Arnold Chrapkowski OSPPE

Prowadzenie – o. Stanisław Przepierski OP

 – pierwszy wykład DUCHOWA I HISTORYCZNA MOC MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ (40 minut) – ks. prof. Janusz Królikowski

      15.00 – drugi wykład – ks. prof. Tadeusz Guz / czy raczej o. prof. Janusz Zbudniewek, paulin

15.40 – przerwa na kawę

16.15 – trzeci wykład RÓŻANIEC – MODLITWA SZCZEGÓLNIE SPRAWDZONA W CZASACH PRÓBY – o. prof. Jacek Salij OP

17.00 – panel dyskusyjny /prowadzenie o. Mariusz Tabulski OSPPE, ks. Jan Glapiak/

                       – podsumowanie

18.00 – kolacja

19.30 – procesja różańcowa na Jasnej Górze – bp Wojciech Osial z Łowicza

Tajemnice światła

Przygotowanie rozważań różańcowych – Jerycho Różańcowe

21.00 – Apel jasnogórski – bp Wojciech Osial z Łowicza

 – do godz. 4.30 – Czuwanie nocne prowadzone przez poszczególne grupy (7 wspólnot) wg przyrzeczeń Jasnogórskich Ślubów Narodu

              21.30 – 22.30 – Różaniec Rodziców za Dzieci – Ireneusz Rogala

22.30 – 23.30 – Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci – Madzia Buczek

23.30 – 0.30 – Nieustający Różaniec – Urszula Strynowicz

0.30 – 1.30 – Jerycho Różańcowe – Zofia Szczur

1.30 – 2.30 – Różaniec misyjny – ks. Maciej Będziński

2.30 – 3.30 – ŻR z diecezji

3.30 – 4.30 – ŻR z diecezji

              Czuwanie nad całością:

 • Do północy – ks. Zbigniew Łuczak
 • Po północy – ks. Maciej Będziński

 

8 września, piątek – dzień otwarty dla wszystkich

 

Prezentacja stoisk poszczególnych wspólnot różańcowych przez cały dzień (na placu z kostki wzdłuż muru jasnogórskiego w pobliżu pomnika kard. Wyszyńskiego)

8.00 – śniadanie

 

9.30 – Różaniec – tajemnice bolesne

Prowadzenie: ks. Zbigniew Łuczak

Przygotowanie rozważań różańcowych – Nieustający Różaniec / Szkolna Armia Różańcowa

10.00 – konferencja duchowa ……………….. – na wałach – o. Stanisław Przepierski OP

 

10.30 –  Świadectwa o wartości modlitwy różańcowej, po 5 min. na każde z nich:

Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci – Madzia Buczek

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę – Marcin Dybowski

Nieustający Różaniec – Urszula Strynowicz

 

11.00 – Różaniec – tajemnice chwalebne

Prowadzenie – ks. Zbigniew Łuczak

Przygotowanie rozważań różańcowych – Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

 

12.00 – Suma na szczycie – abp Józef Michalik (homilia i przewodniczenie) potwierdzone + kard. Stanisław Ryłko ?

Liturgia – Jasna Góra ?

Zakończenie kongresu – podziękowanie – ks. Szymon Mucha, ks. Stanisław Szczepaniec, Kozikowscy (potwierdzone)

Przesłanie na koniec przed błogosławieństwem

 

13.30 – przerwa na obiad

 

17.00 – Oratorium Maryjne Korona w cyklu świat maryjnych – Bazylika Jasnogórska

 

Zgłoszenia:

Sekretariat Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

Jasna Góra
ul. O. A. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa

kontakt.jrr@gmail.com
tel. +48 34 377 74 14

Sekretariat JRR znajduje się obok sali papieskiej, przed bazyliką.
Czynny jest w godz. 8.00 – 20.00 (od 1 IV do 31 X)
lub w godz. 8.00 – 16.00 (od 1 XI do 31 III).

 

Szczegółowe niektóre informacje:

Sympozjum naukowe jest przewidziane w Sali Kordeckiego, która ma 1200 miejsc siedzących (jeśli dodamy miejsca stojące, sala pomieści ok. 2 tys. osób). Zapraszamy więc po ok. 20 osób z każdej diecezji i ok. 20 osób przedstawicieli każdej wspólnoty różańcowej, która włączyła się w przygotowanie kongresu. Wybieramy z naszych wspólnot osoby najbardziej zaangażowane, które będą przyszłymi ewangelizatorami w swoich diecezjach. Dla zgłoszonych osób/grup jest przewidziana rezerwacja miejsc siedzących. Pakiet (teczka, program, książeczka z prezentacją wspólnot różańcowych i identyfikatorem) będzie kosztował 30 zł. Posiłki i noclegi każdy uczestnik organizuje we własnym zakresie.

 

 

LEDNICA SENIORA – 2 WRZEŚNIA, godz. 12.oo – 18.oo

 

Ramowy program Spotkania

11.45 Przywitanie, gimnastyka

12.00 Anioł Pański

12.15 Msza Święta: celebrans bp Michał Janocha

 

Przerwa:

– obiad na tarasie

– możliwość zwiedzania Muzeum Jana Pawła II

 

15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego

15.40 Rola Maryi – Maryja wyprowadza nas z ukrycia

16:40 Ty jesteś Zacheuszem – Pragnij i zaryzykuj

17:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu

 1. 17.30 Wybór Chrystusa i przejście przez Bramę III Tysiąclecia

Dodatkowe informacje www.lednica2000.pl

FATIMA – 1oo LECIE OBJAWIEŃ MATKI BOŻEJ

Termin: od 15 do 21 października 2017

1 dzień                wyjazd z miejsca zbiórki – Parafia MB Jasnogórskiej – Bobrowniki

przejazd na lotnisko w Katowicach i przelot samolotem  rejsowym do Lizbony (17:45-20:45)

obiadokolacja i nocleg w hotelu w Fatimie  

2 dzień                śniadanie

BATALHA – opactwo – klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej

                            OUREM – m.in. zamek z labiryntem średniowiecznych uliczek

obiadokolacja i nocleg w hotelu w Fatimie

3 dzień                śniadanie

FATIMA – miejsce objawień Matki Boskiej – Droga Krzyżowa, Ajustrel – domy rodzinne pastuszków  i Valinhos – miejsce objawień pastuszkom Anioła Portugalii, zwanego również Aniołem Pokoju i czwartego objawienia Matki Boskiej w dniu 19.08.1917 r.), Esplanada z Bazyliką, Kaplica Objawień,

                   Kościół Trójcy Przenajświętszej, pomnik Muru Berlińskiego

obiadokolacja i nocleg w hotelu w Fatimie  

4 dzień                śniadanie

ALCOBACA – opactwo cystersów z największym w Portugalii kościołem –  Mosteiro de Santa Maria de Alcobaca

                   NAZARE – m.in. Sitio z XVII-wiecznym kościołem Nossa Senhora da Nazare (MB z Nazare)

FATIMA – wieczorna procesja

obiadokolacja i nocleg w hotelu w Fatimie

5 dzień                śniadanie

FATIMA – miejsce objawień Matki Boskiej

obiadokolacja i nocleg w hotelu w Fatimie

6 dzień                śniadanie

CABO da ROCA – najdalej na zachód wysunięty punkt Europy

SINTRA – krótki spacer po urokliwym miasteczku.

LIZBONA – Dzielnica Belem – Klasztor i kościół Hieronimitów, Pomnik Odkrywców, dzielnica Alfama
i kościół św. Antoniego, dzielnica Bairro Alto

przejazd na lotnisko w Lizbonie

7 dzień                przelot samolotem rejsowym do Warszawy (01:20-06:10)

                   przejazd na miejsce zbiórki – Parafia MB Jasnogórskiej – Bobrowniki

 

 

W 5 dniu możliwa wycieczka fakultatywna do OBIDOS w cenie 15 euro od osoby

 

Obidos- maleńkie średniowieczne miasteczko otoczone murami  miejskimi.

         Jego piękno docenili portugalscy królowie, którzy Obidos dawali w prezencie swoim małżonkom.

         Miasteczko słynie również z alkoholu ginjinha– podawanego w czekoladowych kieliszkach.

 

Cena 2.660 PLN + 50 EUR obejmuje:

 

     – przeloty samolotem rejsowym na trasie z Polski do Portugalii i z powrotem

     – przejazdy klimatyzowanym autokarem na terenie Portugalii

     – 5 noclegów w hotelu (pokoje 2-osobowe z łazienkami)

     – 5 śniadań

         – 5 obiadokolacji (bez napojów)

     – ubezpieczenie NW i KL

     – opiekę pilota – przewodnika

     – transfer  na lotnisko  i z powrotem

     – bilety wstępu
     – miejscowych przewodników
     – system audio-guide