OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

28 Maja, Niedziela, Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

 • 1) Gościmy dziś w naszej wspólnocie maronickiego metropolita Damaszku (Syria) Jego Ekscelencja arcybiskup Samir Nassar.
 • 2) Dziś w naszym Mieście Marsz dla Życia i Rodziny. O godz. 12.00 Msza Św. u OO. Pijarów, po czym wspólnie przejdziemy na Błonia, gdzie odbędzie się piknik rodzinny z licznym atrakcjami, szczególnie dla najmłodszych. W gablocie znajduje się plakat informacyjny.
 • 3) Mszą Św. o godz. 6.00 sprawowaną jutro u SS. Bernardynek rozpocznie się 362 Łowicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.
 • 4) Od 1 czerwca śpiewamy Litanię do Najświętszego Serca Jezusowego – w niedziele i uroczystość o godz. 17.30 w dni powszednie po wieczornej Mszy Św.
 • 5) W czwartek (1.06) przypada Dzień Dziecka – módlmy się za wszystkie dzieci. Zapraszamy dzieci na wspólną modlitwę i niespodziankę w przyszłą niedzielę zapraszamy dzieci na Mszę Św. o godz. 10.00.
 • 6) W tym tygodniu I czwartek miesiąca – modlimy się o powołania. W piątek od godz. 9.00 odwiedzimy chorych. Możliwość spowiedzi od godz. 17.00. W sobotę o godz. 6.00 wyjazd autokarowy na Jasną Górę. Zapisy w kancelarii i u p. Bożeny Wójcik – tel. 691-270-969. Koszt – 45zł od osoby. W sobotę także wyjazd na Lednicę. W sobotę po wieczornej Mszy Św. Czuwanie Fatimskie połączone z czuwaniem przed Zesłaniem Ducha Świętego.
 • 7) W poniedziałek 4 czerwca z dziećmi I komunijnymi udamy się na pielgrzymkę do Niepokalanowa i Miedniewic.
 • 8) Wiele osób odwiedza plac zabaw. Zachęcamy, aby zawsze wstępować do kościoła i nawiedzić Najświętszy Sakrament. Serdeczna prośba, aby na plac kościelny nie przyprowadzać żadnych zwierząt.
 • 9) W dniach od 18 do 22 czerwca zapraszamy Wszystkich na Misje Parafialne.
 • Bóg zapłać za ofiary – 3199,56 zł – złożone w ubiegłą niedzielę na tacę inwestycyjną. Kolejna tacą będzie także przeznaczona na pokrycie kosztów i malowania naszej świątyni. W ostatnim czasie zostały pomalowane min: pokój gościnny, kancelaria oraz inne pomieszczenia – prace będą kontynuowane.
 • Dziś zbiórka ofiar do puszek na Katolicki Uniwersytet Lubelski.
 • Za pomoc przy sprzątaniu świątyni dziękujemy osobom z ul. Chełmońskiego od nr 17 do nr 50. Jutro zapraszamy Parafian z ul. Chełmońskiego od nr 51 do nr 75 a w kolejnym tygodniu z ul. Chełmońskiego od nr 76 do końca oraz ul. Cegielniana i Strzelczewska.
 • Dziękujemy za spotkanie przy kapliczkach, za wspólną modlitwę i za wspólne posiłki.
 • Proboszcz zaprasza – od jutra – młodzież klas III Gimnazjum ma rozmowy przed bierzmowaniem. Osoby, które nie uczęszczają do Szkoły Nr 3 mogą zapisać się listę w zakrystii.
 • O przygotowanie czterech ołtarzy na uroczystość Bożego Ciała w naszej parafii (niedziela 18 czerwca) bardzo prosimy:

I ołtarz – przy ul. Strzeleckiej – o przygotowanie proszę Parafian z ulicy Dębowej, Dolnej i ul. Małszyce – pomagają ulice: Brzozowa, Małszyce wieś i ul. Strzelecka.

II ołtarz – Kapliczka Księżnej Łowickiej – o przygotowanie proszę Parafian z ul. Legionów i ul. Marianki pomagają ulice: Kiernozkiej, Kwiatowej, Lipowej.

III ołtarz – przy Zespole Szkół nr 3 – proszę o przygotowanie Parafian z ul. Kwiatowej – blok; Magnoliowej, Wierzbowej i Zielonej. Pomagają Goleńsko i ulice: Grunwaldzka, Kutrzeby.

IV ołtarz – przy ul. Skotnickiego – proszę o przygotowanie ołtarza Parafian z ulicy Armii Krajowej i ul. Bortnowskiego. Pomagają ulice – Bołtucia, Jordana, Jeżewskiego, Korczaka, Makuszyńskiego, Skotnickiego, Zagrodowa

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE

 • Waldemar Roman Niewiadomski, kawaler z par. Św. Andrzeja Apostoła i Bożena Danuta Uczciwek, panna z par. tut – (21 i 28 maja 2017 r)
 • Jakub Kaźmierczak, kawaler z par. tut. i Joanna Dorota Smolińska, panna z par. M.B. Loretańskiej w Warszawie – (28 maja i 3 czerwca 2017 r.)
 • Karol Opaliński, kawaler z par. tut. i Ludwika Sabina Opalińska, panna z par. tut. – (28 maja i 3 czerwca 2017 r.)

Maronicki Arcybiskup Damaszku (Syria), Jego Ekscelencja Samir Nassar

Kim są maronici?

Maronici zaskakują tym bardziej, że są przedstawicielami rdzennego kościoła Syrii i Libanu, jednak uznają zwierzchność papieża w Rzymie. Liturgia wygląda nieco inaczej niż w naszym kościele. Nazwa tej wspólnoty pochodzi od pierwszego patriarchy tego kościoła – św. Jana Marona, syryjskiego mnicha. Najczęściej kojarzony z tym kościołem świętym jest jednak św. Charbel, zakonnik i pustelnik. Tak, właśnie ten w czarnym habicie i białą brodą, spoglądający w dół. To najbardziej charakterystyczna podobizna św. Charbela, sama nigdy nie spotkałam się z tym, aby ktoś go przedstawiał w inny sposób.

Św. Maron (+ 410) – mnich syryjski; czczony jako święty przez Kościół katolicki i Kościół prawosławny, organizator życia duchowo-klasztornego w Libanie od V wieku.

Myśli Św. O. Charbela (urodził się w 1828 r. w miejscowości Beqaafra, na północy Libanu. W wieku 23 lat wstąpił do nowicjatu maronickiego klasztoru , gdzie w 1853 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Po skończeniu seminarium w 1859 r. otrzymał święcenia kapłańskie.)

 • Bóg jest miłością. Bóg jest prawdą. Bóg jest prawdziwą miłością. Świat Boga jest światem miłości i prawdy, nie ma prawdy poza miłością. Człowiek nie jest spełniony bez miłości i nie doświadczy prawdy, będąc daleko od Boga.
 • Ludzie przyzwyczajają się do tych więzów, które stają się częścią ich życia, stąd tak trudno jest im wyzwolić się z nich. Skupiają się na łańcuchach, które błyszczą, więc nie są w stanie zobaczyć oblicza Pana, a brzęk łańcuchów ogłusza ich tak, że nie słyszą już Bożego głosu. Przechwalają się połyskiem kuli u nogi, przez którą kuśtykają, rozkoszują się dźwiękiem łańcuchów, w które są zakuci. Kajdany pozostaną kajdanami, choćby błyszczały najpiękniej na świecie, a łańcuchy pozostaną pętami niewoli, nawet jeśli zrobione są ze złota. Zamiast polerować swoje kajdany, otwórz je, zamiast komponować muzykę z brzęku łańcuchów, rozwiąż je i wyzwól się z nich.
 • Zawsze odróżniaj między twoimi pragnieniami i twoimi potrzebami. Człowiek pragnie wielu rzeczy, których nie potrzebuje i potrzebuje wielu, których nie pragnie. Twoje bogactwo jest mierzone brakiem twoich potrzeb, a nie ceną tego, co już posiadasz. Wszystko, co według ciebie jest ci poddane, w rzeczywistości panuje nad tobą. Wszystko to, co kontrolujesz i czym sterujesz, czyni cię partnerem diabła. Żyjesz po to, aby dawać i służyć, a nie posiadać i rządzić.
 • Człowiek zdobywa coraz więcej wiedzy i coraz mniej mądrości.
 • Kierunek, który obierasz jest ważniejszy niż prędkość, z jaką się poruszasz. Jaki jest pożytek z prędkości i przyspieszenia, kiedy kierunek jest błędny? Nie zaczynaj niczego na ziemi, jeśli nie będzie to miało końca w Niebie, nie wybieraj takiej drogi na ziemi, która nie doprowadzi cię do Nieba.
 • Miłość jest jedynym skarbem, jaki możemy gromadzić na tym świecie i zabrać ze sobą na tamten świat.
 • Mów tylko wtedy, gdy twoje słowa są głębsze i mądrzejsze niż twoje milczenie.
 • Na początku była Miłość. Wszystko zaistniało przez miłość i bez niej nic nie mogło, nie może i nie będzie mogło istnieć. Podstawą wszechświata – jego praw i reguł – jest miłość. Kiedy wszystko się kończy, tylko miłość pozostaje, wszystko, co nią nie jest – przemija.
 • Nie ma innego klucza do Nieba poza Krzyżem.
 • Nie starajcie się szukać prawdy poza Chrystusem. Nie istnieje prawda poza Chrystusem. On jest Prawdą i kiedy poznacie Chrystusa, poznacie prawdę, która was wyzwoli.
 • Nieprzerwanie czyń dobro. Nie szukaj okazji, żeby odpocząć – odpoczynek jest wielkim niebezpieczeństwem. Gdy zobaczysz robotnika, który nic nie robi, nie krytykuj i nie osądzaj go, lecz weź swój topór lub sierp i nie przerywaj swej pracy, a po chwili i on zacznie pracować.