OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

4 Niedziela Wielkanocy – 7 maja 2017

 • 1) Dziś po Mszy Św. o godz. 12.30 spotkanie Kół Żywego Różańca.
 • 2) Nabożeństwa Majowe w naszym kościele – w dni powszednie po Mszy Św. o godz. 18.00 a w niedziele i uroczystości o godz. 17.30. Zachęcamy do śpiewania Litanii Loretańskiej przy ozdobionych krzyżach i kapliczkach.
 • 3) Jutro obchodzimy uroczystość Św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski – zapraszamy na Mszę Św. o godz. 7.00 i wieczorem.
 • 4) W tym roku przypada 250 rocznica nałożenia koron na obraz Świętej Rodziny. Ks. Bp Ordynariusz zaprasza na uroczystości jubileuszowe do sanktuarium w Miedniewicach, w niedzielę 4 czerwca o godz. 12.00 (szczegółowy program znajduje się w gablocie).
 • 5) Biskup zaprasza również na IV Diecezjalną Pielgrzymkę Kobiet do Sanktuarium MB Jazłowieckiej w Szymanowie, w sobotę 27 maja. W programie min. koncert Antoniny Krzysztoń.
 • 6) W tym roku przypada rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie, gdzie Maryja wzywała do nawrócenia i pokuty. Zachęcamy, aby w sobotę 13 maja odmówić wspólnie różaniec – w rodzinie, przy krzyżu lub kapliczce. W kościele odmówimy różaniec po wieczornej Mszy Św.

http://fatima.pl/   http://www.sekretariatfatimski.pl/

 • 7) W przyszłą niedzielę podczas Mszy Św. o godz. 10.00 i o godz. 12.30 będziemy przeżywać uroczystość I Komunii Św. Spowiedź dzieci w piątek o godz. 16.00 – rozpoczniemy wspólną modlitwą. Zapraszamy także rodziców i członków rodziny. W tym tygodniu prosimy dziś rodziców dzieci I Komunijnych o pomoc w sprzątaniu kościoła i terenu przykościelnego. Serdeczna prośba, aby do pomocy przyszedł ktoś z każdej rodziny.
 • 8) Gościmy w parafii alumna naszego Seminarium. Ofiary składane dziś na tacę przeznaczone są na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu.
 • 9) Zapraszamy na Majówkę parafialną do Torunia i Płocka w sobotę 20 mają. Odwiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Gwiazdy Ewangelizacji, Stare Miasto w Toruniu i Płocku. Przewidziany jest przejazd statkiem. Koszt 130 zł – w cenę wliczony jest obiad. Zapisy do przyszłej niedzieli.
 • Agencja Restrukturyzacji Rolnictwa przypomina, że dn. 15 maja b.r. upływa termin składania przez rolników wniosków o przyznanie płatności obszarowych na rok 2017.
 • W poniedziałek 29 maja wyrusza Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Wyjazd autokarem na przywitanie pielgrzymów w sobotę 3 czerwca o godz. 6.oo. Zapisy w kancelarii i u p. Bożeny Wójcik – tel. 691-270-969. Koszt – 45zł od osoby.
 • Zapraszamy do wspólnej modlitwy przy kapliczkach:

2 maja – ul. Strzelecka i Legionów

6 maj – sobota – godz. 19.00 – ul. Chełmońskiego

11 maja – czwartek – godz. 19.30 – ul. Zagrodowa

15 maja – poniedziałek – godz. 19.30 – ul. Dolna (na posesji p. S. Pawlina)

18 maja – czwartek – godz. 19.30 – Goleńsko

22 maja – poniedziałek – godz. 19.30 – ul. A. Krajowej (na posesji p. Pawlina)

22 maja – poniedziałek – godz. 19.30 – Małszyce

23 maja – wtorek – godz. 19.30 – Marianka

25 maja – czwartek – godz. 19.30 – Strzelcew Parcel

26 maja – piątek – godz. 19.30 – Chąśno

 • PILNE! WAŻNE! – ZAPRASZAMY WSZYSTKICH PARAFIAN NA MISJE, W DNIACH OD 18 DO 22 CZERWCA, PRZYGOTOWUJĄCE DO SPOTKANIE Z MATKĄ BOŻĄ W JEJ JASNOGÓRSKIM WIZERUNKU. PRZYGOTUJMY PIĘKNIE NASZE SERCA, DOMY I ULICE. NIECH WSZYSTKO BĘDZIE NAJPIĘKNIEJSZE DLA MARYI.

 

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE

 

 • Grzegorz Piotr Lichman, kawaler z par. tut. i Martyna Gajda, panna z par. Św. Michała Archanioła w Chruślinie (30 kwietnia i 7 maja 2017)
 • Michał Jakub Darmos, kawaler z par. N. S. Jezusowego w Kaletniku i Małgorzata Krupka, panna z par. tut. (7 i 14 maja 2017)
 • Piotr Jeliński, kawaler z par. Św. Rodziny w Jaktorowie i Magdalena Bąba, panna z par. tut. (7 i 14 maja 2017)
 • Tomasz Piotr Ozimek, kawaler z par. Św. Wawrzyńca w Kocierzewie i Katarzyna Koper, panna z par. tut. (7 i 14 maja 2017)

 

Powierz się Matce. Akt osobistego poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi. Prymas kard. Stefan Wyszyński

 

Matko Boża, Niepokalana Maryjo! Tobie poświęcam ciało i duszę moją, wszystkie modlitwy i prace, radości i cierpienia, wszystko, czym jestem i co posiadam. Ochotnym sercem oddaję się Tobie w macierzyńską niewolę miłości. Pozostawiam Ci zupełną swobodę posługiwania się mną dla zbawienia ludzi i ku pomocy Kościołowi Świętemu, którego jesteś Matką. Chcę odtąd wszystko czynić z Tobą, przez Ciebie i dla Ciebie. Wiem, że własnymi siłami niczego nie dokonam. Ty zaś wszystko możesz, co jest wolą Twego Syna, i zawsze zwyciężasz. Spraw więc, Wspomożycielko Wiernych, by moja rodzina, parafia i cała Ojczyzna były rzeczywistym królestwem Twego Syna i Twoim. Amen.

 

W okresie wielkanocnym zamiast Anioła Pańskiego

Królowo nieba, wesel się, alleluja!

Bo ten, któregoś nosiła, alleluja!

Zmartwychwstał, jak powiedział, alleluja!

Módl się za nami do Boga, alleluja!

 

W: Raduj się i wesel, Panno Maryjo, alleluja!

O: Bo zmartwychwstał Pan prawdziwie, alleluja!

 

Módlmy się: Boże, Ty przez zmartwychwstanie Twojego Syna, naszego Pana Jezusa Chrystusa, przywróciłeś radość światu, spraw, abyśmy przez Jego Matkę, Dziewicę Maryję, osiągnęli szczęście życia wiecznego. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności z Duchem Świętym, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.

 

Matka Boża w Cudownym Obrazie z Jasnej Góry – Nawiedzenie w Dekanacie Łowicz Katedra

 

Wg alfabetu

Bednary; 18.06 niedziela

Bełchów; 16.06 piątek

Bobrowniki; 13.06 wtorek

Boczki; 21.06 środa

Kocierzew; 20.06 wtorek

Kompina; 19.06 poniedziałek

Łowicz – Katedra; 23.06 piątek

Łowicz – Korabka; 22.06 czwartek

Nieborów; 17.06 sobota

Wg daty

13.06 wtorek; Bobrowniki

16.06 piątek; Bełchów

17.06 sobota; Nieborów

18.06 niedziela; Bednary

19.06 poniedziałek; Kompina

20.06 wtorek; Kocierzew

21.06 środa; Boczki

22.06 czwartek; Łowicz – Korabka

23.06 piątek; Łowicz – Katedra

 

Matka Boża w Cudownym Obrazie z Jasnej Góry – Nawiedzenie w Okolicach Łowicza

29.05 – Waliszew

30.05 – Mąkolice

31.05 – Głowno św. Maksymiliana

  1.06 – Głowno św. Jakuba

  2.06 – Głowno św. Barbary

  3.06 – Dmosin

  4.06 – Domaniewice

  5.06 – Złaków Kościelny

  6.06 – Zduny

  7.06 – Bąków

  8.06 – Chruślin

  9.06 – Łowicz Chrystusa Dobrego Pasterza

10.06 – Łyszkowice

11.06 – Pszczonów

12.06 – Łowicz Świętego Ducha

 

 

 

Komunikat w sprawie IV Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet

 

Księże Proboszczu,

W tym roku w sobotę 27 maja w naszej diecezji pod hasłem „W szkole u Miriam” odbędzie się IV Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie.

 

Podobnie jak w latach ubiegłych, w programie Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet będą: modlitwa, konferencja, spotkanie przy kawie i ciastku. W centrum wydarzenia znajduje się uroczysta Eucharystia, której przewodniczyć będzie abp Damian Zimoń, metropolita katowicki – senior. Na Mszę świętą kapłani proszeni są o zabranie ze sobą alby i stuły w kolorze białym.

 

Uprzejmie proszę o przekazanie podczas ogłoszeń parafialnych niniejszego zaproszenia kobietom z parafii Księdza Proboszcza oraz o umieszczacie w gablotach programu oraz plakatu informacyjnego, który zostanie dostarczony w późniejszym terminie.

Wikariusz Generalny ks. prałat Wiesław Wronka

 

362 Łowicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

29 maja (w poniedziałek) Mszą Świętą o godz. 6.00 w kościele Sióstr Bernardynek w Łowiczu, rozpocznie się 362 Łowicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymka, wchodzi do Częstochowy 03 czerwca, powrót autokarami 04 czerwca. Wpisowe wynosi 35 zł. Zapisy są prowadzone u Sióstr Bernardynek w Łowiczu oraz w parafiach. Na pielgrzymkę zapisać się będzie można także na szlaku pielgrzymim.

 

Łowicka Tradycyjna Pielgrzymka Piesza nazywana jest przez O. Paulinów „Jaskółką” pieszego pielgrzymowania, rozpoczyna bowiem piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę. Jako pierwsza w roku wchodzi na Jasną Górę zawsze na Uroczystość Zesłania Ducha św. Łowicka Pielgrzymka wyruszyła pierwszy raz w 1656 roku, po cudownej obronie Jasnej Góry i tak bez przerwy pielgrzymują pątnicy po dzień dzisiejszy.

 

W tym roku, podczas pielgrzymki będziemy szczególnie dziękować Matce Bożej, za trwającą w naszej diecezji peregrynację Jej Cudownego Wizerunku.

 

Przewodnik 362 Pieszej Pielgrzymki Łowickiej ks. Wiesław Frelek

 

Zaproszenie na jubileusz 250-lecia koronacji Cudownego Obrazu Świętej Rodziny w Miedniewicach

 

Drodzy Bracia i Siostry, Wszyscy miłujący Świętą Rodzinę z Nazaretu,

 

Jest takie miejsce na mapie wiary naszej diecezji, naznaczone upływem czasu, z bogatą historią i ciągle aktualnym duchowym przesłaniem poszukiwania własnej tożsamości jako Dziecka Bożego. To Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej, zwanej Mazowiecką Panią, w Miedniewicach.

Sława tego miejsca sięga roku 1674, w którym to gospodarz dworski Jakub Trojańczyk kupił niewielki drzeworyt Świętej Rodziny, a następnie umieścił go na drewnianym słupie wspierającym dach stodoły. W niedługim czasie nad tym miejscem pojawił się niezwykły blask. Ludzie, sądząc że to pożar, śpieszyli z pomocą. Potem gromadzili się na modlitwie, powierzając się opiece Świętej Rodziny oraz doświadczając pocieszenia i uzdrowienia. Takie są początki miedniewickiego sanktuarium, w historię którego złotą czcionką wpisuje się dzień 7 czerwca 1767 roku, kiedy w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, późniejszy biskup warmiński Ignacy Krasicki koronował słynący cudami wizerunek.

W tym roku przypada 250. rocznica nałożenia koron na obraz Świętej Rodziny. W związku z tym zapraszam Was, Moi Drodzy Diecezjanie, do nawiedzenia sanktuarium i udziału w obchodach jubileuszowych, podczas których będę sprawował uroczystą Eucharystię w niedzielę 4 czerwca 2017 roku o godz. 12:00.

Bądźmy we wspólnocie Kościoła łowickiego w tych dniach razem z Matką Bożą Świętorodzinną w Miedniewicach. W oczekiwaniu na spotkanie z serca Wam błogosławię: w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

+ Andrzej Franciszek Dziuba

 

KONGREGACJA NAUKI WIARY ORĘDZIE FATIMSKIE

 

Na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia Papież Jan Paweł II postanowił opublikować zapis trzeciej części «tajemnicy fatimskiej».

 

Po dramatach i okrucieństwach XX stulecia, jednego z kluczowych okresów ludzkich dziejów, którego kulminacyjnym momentem był krwawy zamach na «słodkiego Chrystusa na ziemi», zostaje oto ujawniona rzeczywistość, która współtworzy historię, a zarazem wyjaśnia jej głęboki sens w perspektywie duchowej, niechętnie przyjmowanej przez współczesną mentalność, pozostającą pod silnym wpływem racjonalizmu. Objawienia i nadprzyrodzone znaki występują w całych dziejach, wkraczają w centrum ludzkich wydarzeń i towarzyszą historii świata, zdumiewając wierzących i niewierzących. Zjawiska te nie mogą być sprzeczne z treścią wiary, natomiast winny być skupione wokół centralnego motywu Chrystusowego przepowiadania — wokół miłości Ojca, która pobudza ludzi do nawrócenia i daje im łaskę, aby potrafili zawierzyć Mu z synowską ufnością. Taką wymowę ma również orędzie z Fatimy, którego naglące wezwanie do nawrócenia i pokuty wprowadza nas w istocie w samo serce Ewangelii.

 

Fatima to bez wątpienia najbardziej profetyczne z objawień nowożytnych. Pierwsza i druga część «tajemnicy», które zostają opublikowane w pierwszej kolejności w trosce o kompletność dokumentacji, dotyczą przede wszystkim straszliwej wizji piekła, kultu Niepokalanego Serca Maryi i drugiej wojny światowej oraz zapowiadają ogromne szkody, jakie Rosja miała wyrządzić ludzkości przez odejście od wiary i wprowadzenie komunistycznego totalitaryzmu. W 1917 r. nikt nie mógłby sobie wyobrazić tego wszystkiego: pastuszków z Fatimy widzi, słyszy i zapamiętuje objawienia, a Łucja, świadek żyjący do dzisiaj, na polecenie biskupa Leirii i za przyzwoleniem Matki Bożej utrwala je na piśmie. Odnośnie do opisu pierwszych dwóch części «tajemnicy», już zresztą wcześniej opublikowanych i stąd powszechnie znanych, wybrano tekst zapisany przez siostrę Łucję w trzecim wspomnieniu datowanym 31 sierpnia 1941 r.; w czwartym wspomnieniu z 8 grudnia 1941 r. siostra Łucja uzupełniła je kilkoma dodatkowymi uwagami.

 

Trzecia część «tajemnicy» została spisana «na polecenie Jego Ekscelencji biskupa Leirii i Matki Najświętszej» 3 stycznia 1944 r. Istnieje jeden tylko rękopis, którego fotokopia zostaje tutaj zamieszczona. Zapieczętowana koperta była przechowywana najpierw przez biskupa Leirii. Aby zapewnić lepszą ochronę «tajemnicy», koperta została przekazana 4 kwietnia 1957 r. do Tajnego Archiwum Świętego Oficjum. Siostra Łucja została o tym powiadomiona przez biskupa Leirii. Zgodnie z rejestrem Archiwum, 17 sierpnia 1959 r. komisarz Świętego Oficjum o. Pierre Paul Philippe OP, w porozumieniu z Jego Eminencją kard. Alfredo Ottavianim, dostarczył kopertę zawierającą zapis trzeciej części «tajemnicy fatimskiej» Janowi XXIII. Jego Świątobliwość «po pewnych wahaniach» odpowiedział: «Poczekajmy. Będę się modlił. Powiadomię ojca o mojej decyzji»1. Papież Jan XXIII postanowił później odesłać zapieczętowaną kopertę do Świętego Oficjum i nie ujawniać trzeciej części «tajemnicy». 27 marca 1965 r. Paweł VI odczytał jej treść wraz z substytutem, Jego Ekscelencją abpem Angelo Dell’Acqua, i odesłał kopertę do Archiwum Świętego Oficjum, postanawiając nie publikować tekstu. Z kolei Jan Paweł II poprosił o dostarczenie mu koperty z trzecią częścią «tajemnicy» po zamachu z 13 maja 1981 r. Jego Eminencja kard. Franjo Seper, Prefekt Kongregacji, przekazał 18 lipca 1981 r. Jego Ekscelencji abpowi Eduardo Martinezowi Somalo, substytutowi Sekretariatu Stanu, dwie koperty — białą z oryginalnym tekstem siostry Łucji w języku portugalskim oraz pomarańczową z tłumaczeniem «tajemnicy» na język włoski. 11 sierpnia tegoż roku abp Martínez zwrócił obydwie koperty do Archiwum Świętego Oficjum2. Jak wiadomo, Papież Jan Paweł II od samego początku powziął myśl o zawierzeniu świata Niepokalanemu Sercu Maryi i sam ułożył modlitwę, która miała zostać odczytana podczas liturgii, którą nazwał «Aktem zawierzenia», sprawowanej w bazylice Matki Boskiej Większej 7 czerwca 1981 r., w uroczystość Zesłania Ducha Świętego — dzień wybrany jako wspomnienie 1600. rocznicy Soboru Konstantynopolitańskiego I i 1550. rocznicy Soboru Efeskiego. Ponieważ Papież nie mógł w niej uczestniczyć, odtworzono jego przemówienie uprzednio zarejestrowane.

 

Poniżej zamieszczamy tekst odnoszący się bezpośrednio do «Aktu zawierzenia»:

 

«O, Matko ludzi i ludów, Tobie znane są wszystkie ich cierpienia i nadzieje, Ty czujesz po macierzyńsku wszystkie zmagania między dobrem i złem, światłością i ciemnością, jakie wstrząsają światem — przyjmij nasze wołanie skierowane w Duchu Przenajświętszym wprost do Twojego Serca i ogarnij miłością Matki i Służebnicy tych, którzy najbardziej na to czekają — a zarazem: na których zawierzenie Ty również czekasz szczególnie. Weź w swą macierzyńską opiekę całą rodzinę ludzką, którą z żarliwością Tobie, o Matko, zawierzamy. Niech dla nas wszystkich przybliży się czas pokoju i wolności, czas prawdy, sprawiedliwości i nadziei»3.

 

Jednakże Ojciec Święty, pragnąc jak najwierniej spełnić żądania «Naszej Pani» z Fatimy, postanowił w ciągu Świętego Roku Odkupienia nadać jeszcze pełniejszą formę «Aktowi zawierzenia» z 7 czerwca 1981 r., ponowionemu później w Fatimie 13 maja 1982 r. Dlatego 25 marca 1984 r. na placu św. Piotra, dla upamiętnienia fiat wypowiedzianego przez Maryję w dniu zwiastowania, w duchowej jedności z wszystkimi biskupami świata, uprzednio «zwołanymi», Papież zawierza Niepokalanemu Sercu Maryi ludzi i narody wypowiadając słowa, które nawiązują do żarliwych próśb zanoszonych w 1981 r.:

 

«I dlatego, o Matko ludzi i ludów, która znasz wszystkie ich cierpienia i nadzieje, która czujesz po macierzyńsku wszystkie zmagania między dobrem i złem, światłością i ciemnością, jakie wstrząsają współczesnym światem — przyjmij nasze wołanie skierowane w Duchu Przenajświętszym wprost do Twojego Serca i ogarnij miłością Matki i Służebnicy Pańskiej nasz ludzki świat, który Tobie zawierzamy i poświęcamy, pełni niepokoju o doczesny i wieczny los ludzi i narodów. Zawierzamy Ci i poświęcamy zwłaszcza tych ludzi i te narody, które tego zawierzenia i poświęcenia szczególnie potrzebują.

’Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko!’ Naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych!»

 

W dalszym ciągu Papież wyraźniej nawiązuje do konkretnych problemów, jak gdyby komentując Orędzie Fatimskie na tle smutnych wydarzeń, które potwierdziły jego prawdziwość:

«Stając oto przed Tobą, Matko Chrystusa, przed Twoim Niepokalanym Sercem, pragniemy wraz z całym Kościołem zjednoczyć się z ofiarą, którą z miłości do nas Syn Twój złożył z samego siebie Ojcu: za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie — powiedział — aby i oni byli uświęceni w prawdzie (J 17, 19). Pragniemy zjednoczyć się z naszym Odkupicielem w tym poświęceniu się za świat i za ludzi, które w Jego Boskim Sercu ma moc wyjednać przebaczenie i stać się zadośćuczynieniem. Moc tego poświęcenia trwa po wszystkie czasy i ogarnia wszystkich ludzi, ludy i narody, przezwycięża wszelkie zło, jakie duch ciemności potrafi wzbudzić w sercu człowieka i w jego historii i jakie istotnie wzbudził w naszych czasach.

O, jak głęboko odczuwamy potrzebę ofiarowania się za ludzkość i za świat, za świat naszych czasów, w zjednoczeniu z samym Chrystusem! Świat bowiem musi mieć udział w odkupieńczej ofierze Chrystusa za pośrednictwem Kościoła. Znakiem tego jest obecny Rok Odkupienia: nadzwyczajny Jubileusz całego Kościoła. Bądź błogosławiona w tym Roku Świętym ponad wszelkie stworzenie, Służebnico Pańska, która okazałaś najpełniejsze posłuszeństwo Bożemu powołaniu! Bądź pozdrowiona Ty, która jesteś całkowicie zjednoczona z odkupieńczą ofiarą Twojego Syna! Matko Kościoła! Oświecaj Lud Boży, idący drogami wiary, nadziei i miłości! Oświecaj zwłaszcza ludy, których ofiarowania i zawierzenia przez nas oczekujesz. Pomóż nam żyć w prawdzie ofiary Chrystusa za całą ludzką rodzinę współczesnego świata.

Zawierzamy Ci, o Matko, świat, wszystkich ludzi i wszystkie narody, zawierzamy Ci także samo poświęcenie świata, składając je w Twoim macierzyńskim Sercu.

O, Niepokalane Serce! Pomóż nam odeprzeć groźbę zła, które tak łatwo zakorzenia się w sercach ludzi współczesnych, a którego nieobliczalne skutki ciążą już dziś nad naszym życiem i zdają się zamykać drogi ku przyszłości!

Od głodu i wojny, wybaw nas!

Od wojny atomowej, od niewyobrażalnego samozniszczenia, od wszelkich wojen, wybaw nas!

Od grzechów przeciw życiu człowieka od chwili poczęcia, wybaw nas!

Od nienawiści i poniżania godności synów Bożych, wybaw nas!

Od wszelkiej niesprawiedliwości w życiu społecznym, narodowym i międzynarodowym, wybaw nas!

Od pochopnego deptania przykazań Bożych, wybaw nas!

Od prób zacierania w ludzkich sercach prawdy samego Boga, wybaw nas!

Od utraty świadomości dobra i zła, wybaw nas!

Od grzechów przeciw Duchowi Świętemu, wybaw nas! wybaw nas!

O Matko Chrystusa, przyjmij to wołanie brzemienne cierpieniem wszystkich ludzi! Brzemienne cierpieniem całych społeczeństw!

Pomagaj nam zwyciężać mocą Ducha Świętego wszelki grzech: grzech człowieka i 'grzech świata’, grzech w każdej postaci. Niech w dziejach świata ujawni się raz jeszcze nieskończona moc zbawcza Odkupienia: moc miłosiernej Miłości! Niech ona powstrzyma zło! Niech przemieni sumienia! Niech w Twoim Niepokalanym Sercu ukaże się wszystkim światło Nadziei!»4.

 

Siostra Łucja osobiście potwierdziła, że taki uroczysty i powszechny akt poświęcenia odpowiadał temu, czego żądała Matka Boża («Sim, esta feita, tal como Nossa Senhora a pediu, desde o dia 25 de Março de 1984» — «Tak, zostało uczynione, jak prosiła Nasza Pani, 25 marca 1984»: list z 8 listopada 1989 r.). A zatem wszelkie dyskusje i jakiekolwiek dalsze petycje są bezpodstawne.

 

Do opublikowanej dokumentacji włączono obok rękopisów siostry Łucji cztery inne teksty: 1) list Ojca Świętego do siostry Łucji datowany 19 kwietnia 2000 r.; 2) relację z rozmowy z siostrą Łucją, jaka odbyła się 27 kwietnia 2000 r.; 3) oświadczenie odczytane na polecenie Ojca Świętego w Fatimie 13 maja br. przez Jego Eminencję kard. Angelo Sodano, Sekretarza Stanu; 4) komentarz teologiczny Jego Eminencji kard. Josepha Ratzingera, Prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

 

Wskazówkę dla interpretacji trzeciej części «tajemnicy» siostra Łucja zawarła już w liście do Ojca Świętego z 12 maja 1982 r. Pisze w nim:

 

«Trzecia część tajemnicy odnosi się do słów Matki Bożej: 'jeżeli nie, Rosja rozszerzy swoje błędne nauki po świecie, wywołując wojny i prześladowania Kościoła. Dobrzy będą męczeni, Ojciec Święty będzie bardzo cierpieć, wiele narodów zostanie zniszczonych’ (13 VII 1917).

 

Trzecia część tajemnicy jest symbolicznym objawieniem, odnoszącym się do tej części Orędzia, która spełni się zależnie od tego, czy przyjmiemy żądania zawarte w samym Orędziu: 'Jeżeli (…) me życzenia spełnią, Rosja nawróci się i zapanuje pokój, jeżeli nie, (…) rozszerzy swoje błędne nauki po świecie’ itd. Ponieważ nie przyjęliśmy tego wezwania zawartego w Orędziu, jesteśmy świadkami jego spełnienia, a Rosja rzeczywiście zalała świat swoimi błędami. A chociaż nie oglądamy jeszcze całkowitego wypełnienia się ostatniej części tego proroctwa, widzimy, że stopniowo zbliżamy się do niego wielkimi krokami. Nastąpi ono, jeżeli nie zawrócimy z drogi grzechu, nienawiści, zemsty, niesprawiedliwości, łamania praw człowieka, niemoralności, przemocy itd. I nie mówmy, że to Bóg tak nas karze; przeciwnie, to ludzie sami ściągają na siebie karę. Bóg przestrzega nas cierpliwie i wzywa do powrotu na dobrą drogę, szanując wolność, jaką nam podarował; dlatego to ludzie ponoszą odpowiedzialność».

 

Decyzja Ojca Świętego Jana Pawła II, by ogłosić trzecią część «tajemnicy» fatimskiej, zamyka pewien etap historii, naznaczony tragicznie przez ludzką żądzę władzy i niegodziwość, ale przeniknięty także miłosierną miłością Boga i troskliwą czujnością Matki Jezusa i Kościoła.

 

Działanie Boga, Pana dziejów, i współodpowiedzialność człowieka, przeżywającego swoją wolność jako dramat i owocny dar, to dwa filary, na których wznosi się historia ludzkości. W objawieniach fatimskich Matka Boża przypomina nam o tych zapomnianych wartościach, o tej przyszłości człowieka w Bogu, w której mamy czynny i odpowiedzialny udział.

 

Abp TARCISIO BERTONE SDB

Emerytowany Arcybiskup Vercelli

Sekretarz Kongregacji Nauki Wiary

 

Przypisy:

 1. Z dziennika Jana XXIII, zapis z 17 sierpnia 1959 r.: «Audiencje: O. Philippe, Komisarz Ś.O., dostarcza mi list zawierający trzecią część tajemnic fatimskich. Postanawiam odczytać go z moim spowiednikiem».
 2. Należy przypomnieć komentarz, jaki Ojciec Święty zawarł w katechezie podczas audiencji generalnej 14 października 1981 r. na temat «Wydarzenie majowe: Wielkie Boże doświadczenie», w: Insegnamenti di Giovanni Paolo II, IV, 2, Cittŕ del Vaticano 1981, 409-412.
 3. Orędzie radiowe odtworzone podczas liturgii w bazylice Matki Boskiej Większej — Akt czci, wdzięczności i zawierzenia Maryi Pannie Theotokos, w: Insegnamenti di Giovanni Paolo II, IV, 1, Citta del Vaticano 1981, 1246.
 4. W Jubileuszowym Dniu Rodzin Papież zawierza Maryi ludzi i narody, w: Insegnamenti di Giovanni Paolo II, VII, 1, Cittŕ del Vaticano 1984, 775-777.

 

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WR/kongregacje/kdwiary/fatima.html