OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 2 Niedziela Adwentu – 6 grudzień 2015
 • Roraty w naszym kościele: w poniedziałki i środy o godz. 17.00; we wtorki, czwartki, piątki i soboty godz. 7.00. W poniedziałki i środy zapraszamy dzieci na napój i ciasto a rodziców prosimy o zapisanie się na listę i przygotowanie słodkości.
 • W czwartek (8.XII) przypada w Kościele uroczystość Niepokalanego Poczęcia N.M.P. Zapraszamy na Msze Św. o godz. 7.00 i 17.00 oraz na czuwanie modlitewne – Godzinę Świętą o godz. 12.00 (nie będzie Mszy Św.). Tego dnia Seminarium Duchowne przeżywa swoje święto patronalne. Pamiętajmy w modlitwie o klerykach, przełożonych, formatorach i wszystkich pracownikach Seminarium.
 • W przyszłą niedzielę rozpoczynamy rekolekcje adwentowe. Ks. Tomasz Jackowski będzie głosił Słowo Boże. Plan rekolekcji znajduje się w biuletynie (i w gablocie). We wtorek (13.XII) na godz. 11.00 zapraszamy chorych i cierpiących.
 • W przyszłą niedzielę po Mszy Św. o godz. 10.00 spotkanie Kół Żywego Różańca
 • Zachęcamy do zamawiania intencji mszalnych podczas Mszy Św. roratnich oraz w dni powszednie tego i przyszłego roku.
 • Zachęcamy, aby każda rodzina zechciała nabyć świecę Caritas na stół wigilijny. Ministranci rozprowadzają świece Caritas na stół wigilijny. Duża świeca w cenie 15 zł a mała w cenie 5 zł. Poprzez zakup świec wspomagamy także potrzebujących.
 • Od dziś można wziąć bombkę i przygotować paczkę dla potrzebującej rodziny i przynieść ją do niedzieli 18 grudnia, włącznie. Są także tzw. Torby Miłosierdzia. Darami złożonymi do tzw. Toreb Miłosierdzia (znajdują się one przy figurce MB Fatimskiej) podzielimy się z Caritas diecezjalnym. Jedna trzecia produktów zostanie w naszej parafii a pozostała część będzie przekazana na Caritas diecezjalne. Caritas zaprasza do tej akcji zarówno osoby indywidualne, ale też instytucje. Bombki i torby znajdują się przy figurze Matki Bożej.
 • Zbieramy dziś ofiary do puszek Pomoc Kościołowi na Wschodzie.
 • Nasi Radni noszą opłatki. Opłatki można także wziąć z zakrystii. Serdecznie proszę o przyjęcie przedstawicieli naszej Parafii. Ofiary składane przy tej okazji przeznaczone są na ogrzewanie kościoła i całego obiektu. Serdeczne Bóg zapłać za zrozumienie.
 • Za pomoc w sprzątaniu kościoła dziękujemy osobom z ul. Zielonej i Jaworowej. Jutro prosimy o pomoc Parafian z ul. Lipowej a w przyszłym tygodniu z ul. Brzozowej i Dębowej.
 • Może ktoś zechciałby ofiarować nieco zmielonej kukurydzy (grubo mielonej) oraz buraków (pastewnych lub cukrowych) dla zwierząt parafialnych. + Słoma do środka dla zwierząt.
 • Wyższe Seminarium Duchowne zaprasza w środę o godz. 20.00 Na modlitwę do Matki Bożej Akatyst, który pochodzi z tradycji Kościoła Wschodniego (modlitwa ta składa się z wezwań wysławiających duchowe przymioty Matki Bożej).
 • Jak zawsze zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Prośba o zostawienie właściwej należności za gazety.
 • Dziś z racji I niedzieli miesiąca wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa i powołania.

 

Parafia p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łowiczu

Rekolokcje Adwentowe 2016 / Ks. Tomasz JACKOWSKI

 

Niedziela, 11 grudnia

  8.00 – Msza Św.

10.00 – Msza Św.

11.15 – Msza Św. – Chąśno

12.30 – Msza Św.

17.00 – Msza Św. z nauką dla młodzieży

 

Poniedziałek, 12 grudnia /

  9.00 – Msza Św. z nauką dla wszystkich

15.30 – Liturgia Słowa dla dzieci i młodzieży

16.30 – Chąśno – Msza Św.

18.00 – Msza Św. z nauką dla dorosłych

 

Wtorek, 13 grudnia

Dzień Spowiedzi Świętej / Spowiedź rozpoczyna się 15 min. przed podanymi godzinami

  9.00 – Msza Św. z nauką dla wszystkich

11.00 – Msza Św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia dla chorych i cierpiących

15.30 – Msza Św. dla dzieci i młodzieży

16.30 – Msza Św. w kaplicy w Chąśnie

18.00 – Msza Św. z nauką dla wszystkich

 

Czcigodni Parafianie       Okiem Proboszcza

 

Odwiedziny naszych chorych w I piątki miesiąca

         W miniony piątek, jak w każdy I piątek miesiąca, odwiedzaliśmy chorych, którzy chcą przyjmować Komunię Św. W naszej wspólnocie liczba tych odwiedzin waha się od 5 do 8 osób. Jak sytuacja wygląda w sąsiednich parafiach? Parafia Katedralna – tam księża odwiedzają ok. 50 osób; Św. Duch w Łowiczu – ok. 80 osób. Parafia Boczki – ok. 20 osób; par. Bełchów – ok. 20 osób; par. Kompina – ok. 30 osób.

         Nie wiem, dlaczego w naszej parafii tak mało osób przyjmuje Chrystusa? Czy starach, że wizyta kapłana przyśpieszy śmierć chorego? Obawa – nie wiadomo jak przyjąć księdza? Czy zbyt mało pragnienie Boga w naszych sercach? Mała wiara, że Pan Bóg może nam rzeczywiście pomóc? Czy strach, co powiedzą inni? Ktoś zauważył, że ludzie przywiązani do łoża choroby, nie mogą tak bardzo grzeszyć. Choć Pan Jezus mówi, że grzech rodzi się w sercu człowieka. Ale przecież nie chodzi o to, aby jakoś przeżyć, przecierpieć – chodzi o nieustanne zjednoczenie z Chrystusem, aby w chorobie dążyć gorliwie do świętości. Powierzamy Panu nasze choroby i supły naszych słabości, które nie pozwalają nam zjednoczyć się z Bogiem. Historia naszego Kościoła zna tak wiele osób, którzy byli zjednoczeni z Panem w śmiertelnej chorobie.

 

         Chciałbym bardzo, aby coraz więcej osób korzystało z tej sakramentalnej posługi. To przecież sam Chrystus – Prawdziwy Bóg i Prawdziwy Człowiek, to sam Bóg w Trójcy Świętej Jedyny przychodzi do nas. On jest Źródłem wszelkich łask, On – Źródło miłosierdzia. Jest to pomoc w dźwiganiu krzyża – naszego cierpienia, nieuleczalnej choroby, podeszłego wieku, samotności.

         Gdy ksiądz odwiedzał pewną osobę, ona odpowiedziała: Proszę księdza, ja nie chcę namaszczenia, ja chcę być zdrowa. Ksiądz przypomniał, że Komunia Św., namaszczenie, modlitwa to środki, aby chory mógł doświadczyć uzdrowienia. Nie zawsze powraca zdrowie fizyczne, często dokonuje się uzdrowienia duszy, naszego człowieka wewnętrznego.

 

Idźcie i głoście!

Nad głównymi drzwiami od naszego kościoła zostało umieszczone hasła bieżącego roku duszpasterskiego: Idźcie i głoście. Każdego dnia udajemy się do miejsca naszej pracy, jeździmy do sklepów, odwiedzamy naszych bliskich, spotykamy różne osoby. W większości mamy, chociaż jednego członka naszej rodziny. Chodzimy, jeździmy, przemieszczamy się, etc. Zadaniem chrześcijanina jest dawanie czytelnego świadectwa o Jezusa Chrystusie. Głoście! Dzielenie się Ewangelią jest czasami bardzo trudnym zadaniem, niektórzy są zgorszeni. Inni powiedzą: Jakiś ty święty! Ale moher! Mimo trudności mamy głosić Chrystusa, który przyszedł, aby obdarzyć nas pełnią życia. W większości mówimy, że jesteśmy ludźmi wierzącymi. Jednym ze znaków wiary jest dawanie jasnego i czytelnego świadectwa o naszej wierze. Nie mamy żadnego usprawiedliwienia, jeśli tego nie robimy. Może nie uda mi się nawrócić całego świata, ale jeśli nie będę głosił Ewangelii, czy na pewno zbawię moją duszę. „Głoś Ewangelię w każdym czasie, a kiedy trzeba, używaj do tego słów” (św. Franciszek z Asyżu).

 

 • Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata» (Mt 28,19-20)
 • Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi» (Dz 1,8).
 • Pana zaś Chrystusa miejcie w sercach za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest (1 List św. Piotra 3,15).
 • Nie jest dla mnie powodem do chluby to, że głoszę Ewangelię. Świadom jestem ciążącego na mnie obowiązku. Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii! (1Kor 9,16).

 

W ADWENCIE CHODZI SZCZEGÓLNIE O TO, ABYŚMY CAŁYM SERCEM ZATĘSKNILI ZA BOGIEM

Nazwa „roraty” pochodzi od pierwszego słowa łacińskiej pieśni na wejście śpiewanej w okresie Adwentu – „Rorate coeli” (Niebiosa, spuśćcie rosę).