I Niedziela Wielkiego Postu – 1 marca 2020 

 1. Z racji I niedzieli miesiąca dziś po Mszy Św. o godz. 12:30 wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa o powołania. Po wieczornej Mszy Św. spotkanie Rady Parafialnej. Dziś także diecezjalne spotkanie formacyjne dla osób zaangażowanych w indywidualne formy życia konsekrowanego.
 2. W okresie Wielkiego Postu zapraszamy na Nabożeństwo Gorzkich Żali z nauką pasyjną i procesją eucharystyczną w niedziele o godz. 17:15 oraz na Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątki o godz. 17:15.
 3. Rekolekcje Wielkopostne będziemy przeżywać w dniach: 22 – 25 marca (od niedzieli do środy włącznie). Słowo Boże będzie głosił O. Błażej Strzechmiński OFMCap, a dla dzieci i młodzieży Siostry Misjonarki Krwi Chrystusa. W piątek, 20 marca, po Mszy Św. o godz. 18:00 – Droga Krzyżowa ulicami naszego Osiedla.
 4. Zapraszamy dorosłych i młodzież do udziału w Rekolekcjach Ewangelizacyjnych Odnowy (REO), które rozpoczną się w najbliższą środę (4 marca) o godz. 19:00. Kolejne spotkania będą odbywały się w środy.
 5. W pierwszy piątek miesiąca zapraszamy na Msze Św. o godz. 7:00 i 18:00. Odwiedziny chorych od godz. 9:00. Od godz. 17:00 możliwość spowiedzi. O godz. 17:00 odmówimy także Koronkę do Miłosierdzia Bożego. O godz. 17:15 Droga Krzyżowa.
 6. W pierwszą sobotę miesiąca po Mszy Św. o godz. 18:00 Czuwanie Fatimskie.
 7. W przyszłą niedzielę po Mszy Św. o godz. 12:30 spotkanie Kół Żywego Różańca.
 8. Zapraszamy na 24-godzinną adorację Najświętszego Sakramentu z czwartku 5 marca – po wieczornej Mszy świętej na piątek 6 marca do wieczornej Eucharystii. Na stoliku są listy z terminami kolejnych adoracji: 12/13; 19/20; 26/27.
 9. Wczoraj nasi dwaj klerycy: Bartłomiej Jaska i Michał Kubiak otrzymali posługę akolitatu. Cieszymy się, że alumni rozeznają swoje powołanie i idą do kapłaństwa.
 10. W kinach warto obejrzeć film pt. Najświętsze Serce opowiadający o Najświętszym Sercu Pana Jezusa: https://pl-pl.facebook.com/FilmyKtoreZmieniajaZycie/. W naszym kinie Feniks film będzie wyświetlany od piątku 6 marca o godz. 17:00.
 11. Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 3 zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi w dniu 5 marca br. od godziny 16:30. Więcej informacji na plakacie w gablocie.
 12. Radio Victoria Między Łodzią a Warszawą poszukuje osób do pracy w charakterze dziennikarza i prezentera radiowego. Osobom bez doświadczenia oferuje możliwość przeszkolenia. Zainteresowanych prosimy o bezpośredni kontakt z Radiem Victoria, tel. 694 477 734 lub mailowo pod adresem: praca@radiovictoria.pl
 13. Jutro jeszcze można zostawić w przedsionku kościoła bądź w zakrystii poświęcone dewocjonalia (krzyże, obrazy i inne dewocjonalia), które są zniszczone bądź nie są używane zgodnie z przeznaczeniem.
 14. W niedzielę 28 czerwca podczas Mszy Św. o godz. 12:30 będziemy świętowali 20. rocznicę ustanowienia naszej parafii. Jeśli ktoś zechciałby podzielić się swoimi wspomnieniami, zdjęciami bądź innymi pamiątkami – bardzo prosimy o kontakt. Chcemy, w duchu wdzięczności, pięknie przeżyć tę rocznicę.
 15. Jest jeszcze jedno wolne miejsce na parafialną pielgrzymkę do Lourdes w terminie od 28.07. do 01.08. br. Należy bezpośrednio zgłosić się do Biura Podróży Arka Travel w Łowiczu, ul. Stary Rynek 20.
 16. W sobotę 14 marca w Skierniewicach odbędzie się 7. Diecezjalny Dzień Kobiet. Spotkanie rozpocznie się w kościele św. Jakuba Apostoła uroczystą Mszą św. o godz. 9:30. Więcej informacji na stronie internetowej łowickiego Gościa Niedzielnego.
 17. Za pomoc w sprzątaniu świątyni dziękujemy Parafianom z ul. Chełmońskiego (nr 17– 50). Jutro o pomoc prosimy Mieszkańców z ul. Chełmońskiego (nr 51 – 75), a w przyszłym tygodniu z ul. Chełmońskiego (nr 76 do końca) oraz ul. Cegielnianej i Strzelczewskiej.
 18. Nasza dekoracja wielkopostna to: Chrystus Frasobliwy i Matka Boża Bolesna. Obie rzeźby są dłuta pani Małgorzaty Kosińskiej z Zabostowa Małego i ponad 30 lat były umieszczone w przydrożnej kapliczce – słuchając ludzkich radości i bólu – są na pewno namaszczone modlitwą wielu ludzi.
 19. Ofiary składane dziś na tace przeznaczone są na budowę i remonty kościołów. W przyszłą niedzielę ofiary zbierane do puszek przeznaczone będą na pomoc misjonarzom w świecie (Ad Gentes).
 20. Fundacja Caritas naszej diecezji zwraca się z prośbą o przekazanie 1% podatku dochodowego na rzecz Caritas naszej diecezji. Na stronie internetowej są szczegółowe informacje: diecezja.lowicz.pl/fundacja-caritas.
 21. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Niedzieli min; o sensie postu.

 

Siostry Bracia i Siostry, Drodzy Diecezjanie,

Świat współczesny staje wobec niezwykłego wyzwania, które przyniosła natura w postaci koronawirusa. Pragniemy wobec tej współczesnej sytuacji stanąć jako ludzie wiary i rozumnej troski. Ważne jest zachowanie zasad wszelkiej higieny osobistej oraz kontaktu we wzajemnych relacjach. To znak naszej szczerej odpowiedzialności za innych ludzi, również podczas celebracji w naszych świątyniach. Jako ludzie wierzący szczególnie potrzebujemy modlitwy, wzajemnego umocnienia i nadziei wołania o Boże miłosierdzie. Dla chorych prosimy o dar uzdrowienia a dla zmarłych upraszamy dar „Domu Ojca” (J 14, 2). Wszystkim zaangażowanym w troskę o życie i zdrowie niech Pan da moc i bezpieczeństwo. W Jedności pasterskiej.

Ks. Bp. Andrzej F. Dziuba

Zarządzenie – Słowo Biskupa Łowickiego Andrzeja F. Dziuby oraz załączony List Ministra Zdrowia należy odczytać w ramach ogłoszeń parafialnych w najbliższą niedzielę 1 marca br. Załączony Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski nie jest do odczytywania podczas Mszy Świętych, lecz skierowany jest do Księży w celu podjęcia stosownych decyzji w sytuacji pojawienia się ognisk wirusa.

KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

Abp Stanisław Gądecki Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Warszawa, dnia 28 lutego 2020 roku

W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy – w kościołach i pomieszczeniach parafialnych – przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny.

Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się tego wirusa a komunikacja między ludźmi jest dzisiaj bardzo intensywna – trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę.

Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.

Kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.

Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej.

+Stanisław Gądecki Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Minister Zdrowia – Łukasz Szumowski

Szanowni Państwo,

Większość państw Europy, w tym nasi najbliżsi sąsiedzi, odnotowało już przypadki zarażenia nowym koronawirusem. Zapewne i my w Polsce doświadczymy pierwszego przypadku zarażenia, Najważniejszy w kontakcie z każdym wirusem jest dostęp do informacji, wiedza, a także spokój i zdrowy rozsądek. Inne koronawirusy od dawna Są w Polsce przyczyną infekcji dróg oddechowych. co niezwykle istotne, ok. 80 proc. infekcji wywołanych koronawirusem z Chin przebiega w sposób łagodny. Objawy są identyczne z objawami grypy. Również przebieg samej choroby jest bardzo podobny. I tak jak w przypadku zarażenia wirusem grypy musimy być ostrożni i poddać się leczeniu by nie dopuścić do powikłań. Najważniejsze więc byśmy dokładnie wiedzieli jak się zachować w przypadku kontaktu z osobą zarażoną lub gdy nas samych dotknie infekcja. Przede wszystkim unikajmy wszelkiego kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi. Zachowujmy zasady higieny, na czele z systematycznym myciem rąk. Jeżeli nie byliśmy za granicą w rejonach wysokiego ryzyka, a mamy objawy chorobowe 38 oc, kaszel lub duszności udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni w Północnych Włoszech lub Chinach 'i mamy gorączkę, czyli minimum 38 oCc i kaszel, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z Sanepidem i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, ale nie środkami transportu publicznego.

Jeżeli natomiast wróciliśmy w ostatnich dniach z zagranicy, gdzie wystąpiły zarażenia koronawirusem, ale nie mamy żadnych objawów chorobowych, kontrolujmy dwa razy dziennie temperaturę ciała i ograniczmy nasze kontakty towarzyskie przez najbliższe 14 dni. W razie wątpliwości zadzwońmy do najbliższej stacji Sanepidu lub na infolinię NFZ

Listę oddziałów zakaźnych oraz ważne numery telefonów znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia— mzgov.pl

Informację można też uzyskać na infolinii NFZ — 800190 590

Minister Zdrowia Prof. Łukasz Szumowski

Ministerstwo Zdrowia Telefon (22) 634 93 26 ul, Miodowa 15 e-mail: kancelaria@mz.gov.pl www.mzgov.pl