I Niedziela Adwentu – 1 grudnia 2019

 1. Pierwsza Niedziela Adwentu rozpoczyna nowy rok liturgiczny, którego hasłem są słowa „Wielka Tajemnica Wiary”. Nawiązują one do tajemnicy Eucharystii.
 2. Młodzież i dorosłych zapraszamy serdecznie na katechezy ewangelizacyjne. W najbliższym tygodniu głoszone będą trzy katechezy: w poniedziałek, środę i piątek – zawsze o godz. 19:00. Na stolikach są zaproszenia. Przekażmy informację innym osobom.
 3. Zachęcamy do uczestnictwa w Roratach, do gorliwości w modlitwie i do czytania Słowa Bożego. Roraty: w środy o godz. 18:00, a każdego innego dnia tygodnia (poza niedzielami i uroczystościami) o godz. 6:45 – „Zamieniam ranne spanie na oczekiwanie”. Przynieśmy zabezpieczone świece. W tym roku będziemy przypominali nauczanie sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego. Dla dzieci mamy plansze a każdego dnia będą rozdawane kolejne elementy układanki.
 4. Dziś, podczas porannej Mszy Św. zostały poświęcone opłatki, które nasi Radni rozniosą do każdej Rodziny i każdego domu. Przyjęcie opłatka poświęconego w kościele jest znakiem jedności z całą naszą rodziną parafialną. Dziękujemy za ofiary składane przy tej okazji a przeznaczone na ogrzewanie świątyni i całego obiektu.
 5. W pierwszy piątek miesiąca odwiedzimy chorych od godz. 9:00. Możliwość spowiedzi do godz. 17:00.
 6. W najbliższą sobotę po wieczornej Mszy Św. Czuwanie Fatimskie.
 7. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia N.M.P. Seminarium Duchowne przeżywa uroczystość ku czci Patronki. Msza Św. o godz. 10.00 w kaplicy seminaryjnej.
 8. W przyszłą niedzielę po Mszy Św. o godz. 10.00 spotkanie Kół Żywego Różańca.
 9. Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego zaprasza na Akatyst (Pieśń ku czci Niepokalanego Poczęcia N.M.P) w sobotę 7 grudnia o godz. 20:00.
 10. Najbliższa adoracja Najświętszego Sakramentu rozpocznie się w czwartek po wieczornej Mszy Św., będzie trwała całą noc i cały piątek. Na stoliku jest lista adoracji z terminami na cały miesiąc grudzień: czwartek 5/piątek 6; czwartek 12/piątek 13; czwartek 19/piątek 20.
 11. Już dziś zapraszamy osoby starsze i samotne i wspólną wigilię, która odbędzie się w niedzielę 15 grudnia. Wigilia jak każdego roku organizowana jest przez naszą parafię i Radę Osiedla Korabka. Podczas naszego spotkanie dzieci z przedszkola przy ul. Chełmońskiego przedstawią Jasełka. Z serca wszystkich zapraszamy. Przekażmy informację innym osobom. Ze względu na wiele przygotowań, bardzo prosimy, aby osoby chętne zapisały się na listę, która jest w przedsionku.
 12. Można dziś wziąć bombkę i przygotować prezent. W tym roku Akcja Bombka znaczy pomoc dla dzieci i dla seniorów. Na bombce napisane jest imię dziecka bądź określenie senior i litera K lub M co znaczy: paczka dla kobiety lub dla mężczyzny. Zachęcamy, aby przygotować piękny dar serca. Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, to uczyniliście dla Mnie. Prosimy, aby przygotowaną paczkę przynieść do niedzieli 15 grudnia.
 13. Rekolekcje adwentowe będą trwały od niedzieli 15 grudnia do wtorku 17 grudnia. Nauki będzie głosił ks. Paweł Kozakowski.
 14. Zachęcamy do nabycia Małego Gościa Niedzielnego (cena 5 zł), w którym jest lampion dla dzieci. Jak zawsze wiele ciekawych artykułów w „Gościu Niedzielnym” (gazeta ma nowa cenę – wynosi 6 zł) i „Niedzieli”.
 15. Nasza parafia organizuje dwie pielgrzymki zagraniczne. Do Medjugorje i do Lourdes. W gablocie i na stolikach jest szczegółowy program wyjazdów. Zapisy do niedzieli 22 grudnia – chcemy się zorientować czy jest zainteresowanie wyjazdami.
 16. Autokarowa pielgrzymka do Medjugorje w dniach 14.04 – 22.04.2020 r. (wyjazd we wtorek wielkanocny). Pielgrzymka ma charakter rekolekcji w drodze. Koszt pielgrzymki 1.350 zł.
 17. Do sanktuarium Matki Bożej w Lourdes (Francja). W dniach od 26 do 30 lipca 2020 r. Przelot samolotem w obie strony. Cena 1.160 zł/os + koszt biletu lotniczego (na dzień 21.11.2019 koszt biletu grupowego wynosi 840 zł/os).
 18. W przyszłym tygodniu będą zbierana ofiary do puszek na Pomoc Kościołowi na Wschodzie.
 19. Za pomoc w sprzątaniu świątyni dziękujemy Mieszkańcom z ul. Bortnowskiego. W poniedziałek zapraszamy Parafian z ul. Armii Krajowej (nr 14-50), zaś w przyszłym tygodniu z ul. Armii Krajowej (nr 51-71) oraz ul. Jeżewskiego i ul. Matejki.
 20. Zachęcamy do nabywania wigilijnych świec Caritas. Dużą w cenie 15 zł a mała kosztuje 5 zł. Przez ten gest wspieramy dzieła charytatywne prowadzone przez naszą diecezję. Wiemy, że dla wszystkich nie wystarczy świec – zachęcamy, aby wziąć już dziś.
 21. Jeśli ktoś może ofiarować choinki do kościoła, jako dekoracja do prezbiterium – prosimy o kontakt.
 22. W zakrystii pozostało kilka parasolek, torebka, czapka – jeśli ktoś zostawił w kościele – można sprawdzić i odebrać.
 23. Od przyszłej niedzieli (8 grudnia 2019 roku) w Diecezji Łowickiej rozpoczyna działalność Łowicka Szkoła Biblijna. Spotkania będą odbywały się w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 17:00 w Multimedialnym Centrum Kultury – Domu Biskupa Łowickiego.
 24. Zarząd Osiedla Korabka zaprasza na zebranie, które odbędzie się w najbliższy wtorek (3 grudnia) o godz. 18.00 w Szkole nr 3. Podczas spotkanie będzie można głosować nad projektami dotyczącymi Osiedla.
 25. Z racji I niedzieli miesiąca, dziś po Mszy Św. o godz. 12:30, wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa o powołania.

 

 

 Pielgrzymka do Medjugorje w dniach 14.04 – 22.04.2020 r.

Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne / REN0VIS BPT Sp. z o.o. / Siedziba: ul. Leszno 46 06-300 Przasnysz / Biuro: Kołacin 24 A  95-061 Dmosin / tel. +48 538 388 705 / e-mail: biuro@renovis.org / www.renovisbpt.pl  / NIP 524 27 74 179  / wpis do rejestru Organizatorów Turystyki 1579  / konto bankowe PKO B P  w Ostrołęce  17 1020 3802 0000 1102 0178 3984

Pielgrzymka ma charakter rekolekcji w drodze.

 1. PROGRAM PIELGRZYMKI
  1. 14.04.2020 (wtorek), rozpoczęcie pielgrzymki Mszą św. o godz.08.00  w  Łowiczu.
  2. Przejazd przez Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację.
  3. Od 15.04.2020 (środa) do 21.04.2020 (wtorek) pobyt w Medjugorje, zakwaterowanie w wiosce w pobliżu kościoła w pensjonacie. Do dyspozycji pielgrzymów aneks kuchenny, noclegi z pościelą, wyżywienie dwa posiłki dziennie: śniadanie i obiadokolacja.
  4. Planowany jest jednodniowy pobyt nad Adriatykiem w miejscowości Makarska, Wodospad Kravica
  5. Wyjazd z Medjugorje rano 21.04.2020 (wtorek) po śniadaniu, przyjazd do Polski rano, w środę.

 

 1. KOSZT PIELGRZYMKI 1350 zł i obejmuje:
  1. Ubezpieczenie pielgrzymów od kosztów leczenia za granicą i NW,
  2. Sześć noclegów w pokojach dwu-trzy osobowych.
  3. Wyżywienie dwa posiłki dziennie (6 śniadań i 6 obiadokolacji)
  4. Przejazd autokarem marki zachodniej: lodówka, DVD, barek, wc.
  5. Opiekę duszpasterza i pilota, materiały informacyjne.

III. INFORMACJE  PRAKTYCZNE
 1. UBIÓR – należy zabrać ze sobą rzeczy wygodne. Strój odpowiedni do przebywania w miejscach świętych, wygodne buty, peleryna, parasol, rzeczy osobiste, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy.
 2. WYŻYWIENIE –  prowiant na drogę i kolacje,  własne lekarstwa.
 3. WALUTA – Euro na drobne zakupy,
 4. PAKOWANIE – mały bagaż podręczny do środka autobusu, pozostały bagaż do bagażników.
 5. TŁUMACZENIE  nabożeństwo wieczorne będzie tłumaczone symultanicznie, dlatego należy zaopatrzyć się w radyjka ze słuchawkami do odbioru fal FM lub zabrać słuchawki do telefonów komórkowych.
IV. POBYT W MEDZIUGORJU – Pielgrzymi mogą uczestniczyć w stałych punktach życia parafii w:
1.  Codziennym międzynarodowym nabożeństwie rozpoczynającym się o godz.17.00  modlitwą różańcową. Nabożeństwo wieczorne obejmuje: trzy części Różańca św., Mszę św., poświęcenie dewocjonaliów, modlitwę o uzdrowienie duszy i ciała,
2.  Wspólne, grupowe, modlitewne wyjście na Podbrdo i Kriżevac,
3.  Spotkaniach ze wspólnotami zawiązanymi w Medjugorje (np. Cenacolo, Wspólnota Błogosławieństw, itp.),  oo. Franciszkanami i widzącymi w miarę ich obecności w parafii,
4.  Najważniejszym spotkaniu z Matką Bożą i Panem Jezusem w czasie przez siebie wybranym. Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracyjnej codziennie od     14.00 – 17.00 i w wieczornej Adoracji we wtorki i w soboty od godz. 21.00 – 22.00. w czwartki po nabożeństwie wieczornym.

WAKACYJNA PIELGRZYMKA DO LOURDES  ( 5 DNI )  TERMIN:   26 – 30.07.2020

BIURO ARKA TRAVEL

99-400 Łowicz, Stary Rynek 20 tel./fax (+48) 46 837 35 21
e-mail: biuro@arkatravel.pl www.arkatravel.pl

NIP: 727 – 119 – 48 – 01

 • DZIEŃ: Zbiórka o godz. 22.00 w dniu 07.2020 (sobota), o godz. 22.15 wyjazd na lotnisko w Krakowie. Wylot do Francji godz. 6.35. Przylot do Lourdes o godz. 9.20. Przejazd do hotelu w Lourdes, zakwaterowanie, odpoczynek. Po południu nawiedzenie Sanktuarium: Bazylika Niepokalanego Poczęcia, Bazylika Różańcowa, Bazylika św. Piusa X, krypta, Grota Objawień. Udział w procesji eucharystycznej z błogosławieństwem chorych. Obiadokolacja, wieczorem Różaniec i Procesja Światła. Nocleg.
 • DZIEŃ: Śniadanie, pobyt w LOURDES: spacer śladami św. Bernadety: Młyn Boly – miejsce urodzenia i zamieszkania Bernadetty, Cachot – miejsce zamieszkania rodziny Soubirous w czasie objawień, kościół parafialny gdzie Bernadetta została ochrzczona. Czas na kąpiel w basenach z wodą z cudownego źródła, czas wolny na prywatną modlitwę. Po południu Droga Krzyżowa. Obiadokolacja, wieczorem Różaniec i Procesja Światła. Nocleg.
 • DZIEŃ: Śniadanie, wycieczka do JASKIŃ BETHARRAM – najpiękniejsze i najgłębsze jaskinie we Francji. Niezwykłości nadają im finezyjnie rzeźbione stalagmity, stalaktyty. Jaskinię zwiedza się pokonując część trasy pieszo, krótka część pokonywana jest łodzią, końcowa trasa natomiast to przejażdżka podziemnym pociągiem przez sztuczny tunel wykopany w latach 1913 – 1924. Powrót do Lourdes, czas na prywatną modlitwę. Obiadokolacja, wieczorem Różaniec i Procesja Światła. Nocleg.
 • DZIEŃ: Śniadanie, wyjazd nad OCEAN ATLANTYCKI – kąpiel, wypoczynek na plaży w miejscowości Powrót do Lourdes. Obiadokolacja, wieczorem Różaniec i Procesja Światła. Nocleg.
 • DZIEŃ: Śniadanie, transfer na lotnisko, o godz. 10.05 wylot do Polski. Przylot do Krakowa o godz. 12.40. Powrót autokarem do miejsca zbiórki.

CENA PIELGRZYMKI1.160 zł/os + koszt biletu lotniczego

(na dzień 21.11.2019 koszt biletu grupowego wynosi 840 zł/os)

Cena obejmuje: transfer autokarem na lotnisko w Krakowie i powrót do miejsca zbiórki, przelot samolotem Warszawa – Lourdes – Warszawa, 4 noclegi ze śniadaniami i obiadokolacjami w hotelu *** w Lourdes ( pokoje 2,3 osobowe ), ubezpieczenie KL (do 15.000 EUR ) i NNW ( do 10.000 PLN ), opiekę pilota, składkę na turystyczny Fundusz Gwarancyjny, podatek VAT.

Cena nie obejmuje: cen biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłaty miejscowej, systemów nagłaśniających tour guide, kosztów wynajęcia autokaru we Francji – razem: 80 Euro/os ( płatne u pilota), dodatkowego ubezpieczenia od następstw chorób przewlekłych i nowotworowych – 50 zł/os, dodatkowego ubezpieczenia od kosztów imprezy turystycznej (52 zł/os lub 160 zł/os ), wydatków osobistych, napojów do obiadokolacji, dopłaty do pokoju jednoosobowego – 450 zł/os.

Przy podpisaniu umowy płatna zaliczka w wysokości 840 zł/os. Pozostała kwota płatna do dnia 25.06.2020.

Eucharystia – wielka tajemnica wiary  List pasterski Biskupa Łowickiego na Adwent i Rok Duszpasterski 2019/2020

Droga ziemskiej pielgrzymki przywiodła nas ku kolejnemu doświadczeniu Adwentu. To także początek nowego Roku Duszpasterskiego 2019/2020 pod hasłem: Wielka tajemnica wiary. Zatem, to nowa nadzieja na coraz pełniejsze odkrywanie miłości Jezusa Chrystusa. Znowu przed nami jawi się nowy punkt na mapie naszej drogi wiary i mocy chrześcijańskiego świadectwa.

 1. Uczestniczymy w życiu Bożym

Dzisiaj, w niedzielę; staje przed nami wezwanie do bardziej świadomego udziału w tajemnicy Wieczernika. To sięganie do dnia ustanowienia przez Chrystusa wielkiej tajemnicy naszej wiary (por. 1 Kor 11, 23-26). Tam zrodził się dar Eucharystii, dar realnej obecności Jezusa Chrystusa, którą podczas każdej Mszy św. sprawia Duch Święty. Celebracja Eucharystii jest wspomnieniem i obecnością Bożego dzieła zbawienia. W najważniejszym momencie dochodzi do sakramentalnego uobecnienia Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa: Ten, który jest wspominany, sam staje się obecny wśród nas pod postaciami chleba i wina (por. Łk 22, 19).

Msza św. jest spotkaniem ze Zmartwychwstałym, który jako Baranek Boży gładzi grzech świata (por. J 1, 29) i daje swe życie, abyśmy je mieli w obfitości, aż po wieczność (por J 10, 10). Jezus powie dobitnie: Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym (J 6,54). Tak właśnie Eucharystia wpływa na rozwój życia chrześcijańskiego. W liturgii Mszy św. zbawienie uobecnia się wszystkim uczestnikom celebracji. Święty Paweł powie: Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb i pijecie kielich, śmierć Pana głosicie, aż przyjdzie (1 Kor 11, 26). Dlatego błogosławieni są wszyscy wezwani na ucztę Baranka (por. Kol 3, 15; Ap 19, 9).

 1. Niesiemy Jezusa bliźnim

Wszyscy ochrzczeni są zaproszeni do uczestnictwa w uczcie Baranka – Jezusa Chrystusa. On, jako jedyny Zbawiciel człowieka i świata, przemienia ludzką kondycję przed Bogiem (por. 2 Tm 1, 10). Za ten cud przemiany winniśmy Mu radośnie dziękować, zwłaszcza w niedzielę; przecież to dzień Boga i człowieka. Potrzebne jest jednak coraz pełniejsze zrozumienie i przeżywanie eucharystycznej tajemnicy, na którą najpiękniejszą odpowiedzią jest uczestnictwo w niej i osobiste zawierzenie. Już tu, na ziemi, stanowi ona sakrament wspólnoty życia z Panem; On sam mówi: Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim (J 6, 56). Skutkiem odpowiedzi wiary na działanie w nas Chrystusa Eucharystycznego jest również przyjęcie i rozwijanie eucharystycznego stylu życia, wyrażonego w postępowaniu, na wzór Tego, który do końca nas umiłował (por. 1 J 4, 10-11).

Kościół, wspólnota gromadząca się w imię zmartwychwstałego Pana, nie powinien zapominać o osobach chorych i starszych, które z racji stanu zdrowia lub sędziwego wieku nie mogą uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej w kościele, a pragną doświadczyć pełnej komunii z Chrystusem (por. Mk 16, 18). Tutaj jest szczególne miejsce dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., których liczba także w naszej diecezji ciągle rośnie; oni mają szczególne zadanie, aby nieść Chleb Eucharystyczny chorym w ich domach i w szpitalach.

 1. Idziemy drogami Bożymi we wspólnocie

Drogi ziemskiego pielgrzymowania człowieka wierzącego są zawsze wchodzeniem na górę, gdzie można spotkać Boga i przyjąć Jego moc. Chodźcie, wstąpmy na górę Pańską (Iz 2, 3), zachęca dzisiaj prorok Izajasz. Psalmista zaś woła: Pójdziemy do domu Pańskiego (Ps 122, 1). Zatem obydwaj wskazują na wspólne podążanie, ku budowaniu powszechnego Królestwa pokoju i sprawiedliwości (por. Iz 1, 26), akcentującego uniwersalizm religijny (por. Iz 45, 14-15; 66, 18-21). Jesteśmy wezwani, aby we wspólnocie wierzących rozpoznawać Chrystusa; przecież modlimy się, aby On nas nauczył dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami (Iz 2,3), a wtedy możemy być pewni dobrych owoców.

Bóg nas posyła w kolejny Adwent, abyśmy trudzili się, szukając pokoju i światła Pana. Ten wysiłek nie będzie przekleństwem, ale pomoże choć trochę lepiej zrozumieć wartość Bożego daru. Będzie on darem ku nawróceniu i poszanowaniu nauki prawdziwego Boga (por. Iz 2, 4). Jeśli podejmujemy drogę ku Bogu, On nam towarzyszy, a Jego łaska jest naszą przewodniczką. Psalmista powie: Pan światłem i zbawieniem moim (Ps 27, 1). Potrzeba nam zatem nadziei poznania Boga oraz czujnej troski, aby nie utracić Jego darów; aby w efekcie, one kształtowały właściwy sposób postępowania wyznawców Jezusa (por. Iz 2, 3. 5). Dla chrześcijanina niewyczerpane bogactwo Boga ukryte jest w Eucharystii. W niej najpełniej urzeczywistnia się komunia życia z Bogiem i jedność ludu Bożego. Owocem dobrze przeżytej Eucharystii jest pokój.

 1. Żyć w każdej chwili dla Boga

Rozumienie Bożego daru jest służbą prawdzie, jest współpracą z prawdą. Rozumieć, to znaczy odkryć sens i rozpoznawać wydarzenia, jakie dokonują się w życiu. Służyć prawdzie i ją kochać to zadanie każdego chrześcijanina, który poważnie traktuje siebie, Boga i bliźnich, a także otaczający go świat natury i kultury. Każdy z nas zasługuje na szacunek; sam Jezus daje nam wolność i szczęście; On obdarza swoją przyjaźnią (por. J 15, 14-15). To całkowicie nowa „sytuacja”, kiedy unikamy zła z miłości do Boga i ludzi (por. Rz 6, 3-4) i umacniamy się radością każdego Dnia Pańskiego, czyli niedzieli (por. 1 Tes 4, 13; 1 Kor 7, 29).

Poprawne rozumienie rzeczywistości wymaga odwagi wyboru szlachetnych i dobrych pragnień. Człowiek zdrowo myślący nie chce chodzić w ciemnościach i doświadczać skutków życia w hulankach, pijatykach, rozpuście, wyuzdaniu, kłótni czy zazdrości (por. Rz 13, 13). Jezus został zraniony naszymi grzechami, abyśmy zostali uleczeni Jego miłością. On jest dawcą prawdziwego dobra i pokoju (por. J 14, 27). Możemy przyoblec się w Chrystusa, to znaczy odczytać w Nim swoje powołanie do wolności; w Nim i z Nim chodzimy w światłości. On jest naszą zbroją, bowiem z Nim mamy udział w mocy, która pokonała zło i zwątpienie (por. 2 Kor 10, 4-6; Ef 6, 11-17).

 1. Nie jesteśmy bezradni

Nie trzeba być szczególnie bystrym obserwatorem, aby zauważyć, że w obecnym świecie ciemności zalegają całe sfery ludzkiego życia: osobistego, rodzinnego, społecznego czy międzynarodowego. Wielu odrzuca prawo Boże, a nawet drwi z niego, gotując sobie liczne szkody i niebezpieczeństwa. Depcze się każdą świętość, każdą wartość, również duchową. Co robią w takich wypadkach współcześni chrześcijanie? Co my robimy? Co ja robię? Często boimy się przeciwstawić modnym poglądom, które prowadzą na drogi zła i grzechu, drogi zniewolenia, sprofanowania świętości, zakłamania. Postawa obojętności jest złą drogą, która nie wiedzie do przyjęcia Chrystusa, jako Boga i Pana. On przecież chce byśmy usłyszeli słowa Apostoła: Noc się posunęła, a przybliżył się dzień (Rz 13, 12). Jezus pragnie, abyśmy uwierzyli, że jesteśmy światłością świata (por. Mt 5, 14); że naprawdę możemy postępować w światłości Pana (por. Iz 2, 5).

Zbawiciel mówi nam dzisiaj w Ewangelii o niespodziewanych wydarzeniach, jakie dotkną człowieka, wręcz całą ludzkość. Jednocześnie zapowiada, że On idzie, aby spotkać osobiście każdego z nas. Przyjście Pana jest pewne: prawdomówny Bóg nigdy nie kłamie; przecież Jezus mówi: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem (J 14, 6). On także przynosi radość i odwagę w słowach: nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie (Łk 21, 28). Jednocześnie wzywa do czuwania i umacnia na czas pielgrzymowania: Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie (Mt 24, 42). Jest to postawa, jaką Jezus zaleca tym, którzy oczekują Jego przyjścia (por. Mt 25, 13; Mk 13, 33-37).

 1. Z odwagą przyjmujmy Boże wezwania

Wierzący zdaje sobie sprawę, że Bóg jest jedynym dawcą zbawienia, a człowiek nie powinien na ten dar pozostać obojętny. Dlatego wołamy dzisiaj za psalmistą: Okaż nam, Panie, swoją łaskawość i daj nam swoje zbawienie (Ps 85, 8). Adwentowy czas oczekiwania to szansa, aby lepiej poznać Boga; szansa, aby ociężałe serca oczyścić i znaleźć w nich miejsce dla Zbawiciela (por. Łk 21, 34), aby zechciały wielbić imię Pańskie (Ps 122, 4). Zbawieni przecież zostaną oddzieleni od tych, którzy utracili nagrodę życia wiecznego (por. Mt 24, 40) i ich stopy nie staną w bramach Świętego Jeruzalem (por. Ps 122, 2). Zatem ciągle potrzebne jest otwarte serce, wrażliwe na pełen troski Boży głos, a jednocześnie wolne od przewrażliwienia na sensacje i plotki oraz kłamliwe informacje.

Duszpasterstwo Kościoła w Polsce w roku 2019/2020 będzie się koncentrować na Eucharystii, wokół hasła: Wielka tajemnica wiary. Natomiast mottem biblijnym będą słowa zapisane w Ewangelii św. Jana: […] abyście wierzyli w Tego, którego [Bóg] posłał (J 6, 29). Zatem przed nami wielkie pole działania formacyjnego, inicjacyjnego, ewangelizacyjnego i społecznego dla całego Kościoła Łowickiego. To zadanie dla biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich, aby z Eucharystii uczynić ośrodek-centrum życia osobistego, parafialnego i diecezjalnego.

Drodzy Siostry i Bracia

Niech Jezus Eucharystyczny uczy nas odważnego podejmowania dzieł miłości i miłosierdzia wobec całej rodziny ludzkiej, aby dla każdego ochrzczonego Eucharystia stała się szczytem i źródłem chrześcijańskiego życia oraz świadectwa. Zechciejmy przybliżyć się do tajemnicy Bożej miłości, która najpełniej objawia się w Eucharystii. Niech wszyscy, którzy mogą korzystać z Komunii świętej; czynią to jak najczęściej; niech wszyscy ludzie dobrej woli jednoczą się z Jezusem Eucharystycznym na sposób duchowy. Poznawajmy Chrystusa, aby poznać siebie i odkryć nadzieję naszego powołania.

Na te zadania niech Eucharystia – Wielka tajemnica naszej wiary będzie mocą i nadzieją. Na adwentową nadzieję z serca Wam błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

+ ANDRZEJ FRANCISZEK DZIUBA