XVII Niedziela Zwykła – 28 Lipca 2019

 • Na stoliku są listy na najbliższą z 8/9 (czwartek / piątek) 24 godzinną adorację Najświętszego Sakramentu oraz na kolejne, do końca miesiąca.
 • Na stolikach są obrazki oraz poświęcone medaliki ze świętym Krzysztofem – można wziąć do swojego pojazdu lub podarować znajomym.
 • Niech obraz MB Częstochowskiej będzie przyjęty w każdym domu i w każdej rodzinie.
 • W czwartek 1 sierpnia o godz. 17.00 będą biły dzwony dla upamiętnienia 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • W I piątek miesiąca zapraszamy na poranną i wieczorną Mszę Św. Odwiedzamy chorych od godz. 9.00. Możliwość spowiedzi od godz. 17.00.
 • W sobotę po wieczornej Mszy Św. Czuwanie Fatimskie.
 • W przyszłą niedzielę będą zbierane ofiary do puszek na przyjęcie pielgrzymów, którzy przybędą do nas z Żychlina w poniedziałek 5 sierpnia. Pielgrzymi spożyją kolacją, przenocują i po śniadaniu wyruszą pieszo na Jasną Górę.
 • Zaplanowane wyjazd do Warszawy (1 sierpnia) i na rowery (4 sierpnia) nie odbędą się z powodu małej liczby chętnych.
 • Jeszcze raz wyrażam wdzięczność dla naszego parafianina, pana Norberta, za wypranie wszystkich mat, które leżą na ławkach w naszym kościele.
 • Z całego serca dziękuję osobom, które w minionym tygodniu pomagały w pielęgnacji ogrodu oraz w innych pracach porządkowych.
 • Kamil, wraz z dziećmi i młodzieżą z naszej parafii, przebywa na wyjeździe rekolekcyjno-wypoczynkowym w Zakopanem.
 • Dziękujemy za ofiary 2777,50 zł złożone w ubiegłym tygodniu na cele inwestycyjne.
 • Dnia 1 sierpnia o godz. 6.00 w naszej Katedrze będzie odprawiona Msza Św. po której wyruszy piesza pielgrzymka do Miedniewic.
 • Za pomoc w sprzątaniu kościoła dziękujemy jednej osobie z ul. Małszyce i jednej osobie z ul. Kiernozkiej. Jutro prosimy o pomoc Parafian z ul. Kiernozkiej od nr 21 do końca a w przyszłym tygodniu z ul. Żołnierskiej od nr. 1 do nr 29.
 • Witamy w naszej parafii wszystkich Gości i życzymy dobrego wypoczynku dla wszystkich, którzy planują wyjazdy. Dbajmy o piękno stworzonego świata i o czystość.
 • Zapraszamy do wyruszenia z XXIV Łowicką Pieszą Pielgrzymką Młodzieżową na Jasną Górę w dniach 6-14 sierpnia br. Tegoroczne hasło „BÓG JEST MIŁOŚCIĄ” widoczne na plakatach, jest zgłębianiem prawdy o naszym Stwórcy, ale i na nowo zaproszeniem do wiary, że: „Bóg – kocha nieskończenie i doskonale wszystkich na zawsze” .Koszt wpisowego to 70 zł (obejmuje: ubezpieczenie pielgrzyma, kartę pielgrzyma, gadżet i znaczek w kolorze grupy, koszty organizacyjne jak: sanitariaty, podziękowania dla darczyńców, wyposażenie pielgrzymki: medycznie, liturgicznie, technicznie, utylizacje odpadów), dzieci przedszkolne do lat 6 –gratis. Zapisy trwają od 1 lipca on-line na stronie lppm.pl oraz od 26 lipca –5 sierpnia u Przewodnika Grupy.
 • W piątek 2 sierpnia można, pod zwykłymi warunkami, uzyskać odpust Porcjunkuli. Więcej informacji znajduje się w gablocie i na naszej stronie internetowej.

By uzyskać wspomniany odpust, należy jednak spełnić następujące warunki, a więc:

– pobożnie nawiedzić kościół,
– odmówić w nim Modlitwę Pańską oraz Wyznanie Wiary,
– przystąpić do spowiedzi świętej,
– przyjąć Komunię świętą,
– pomodlić się według intencji Ojca Świętego,
– wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu.

 

Zapowiedzi Przedślubne

 • Piotr KORBEŃ, kawaler z par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skierniewicach i Anna Maria CICHAŃSKA, panna z par. tut. (21 i 28 lipca 2019 r.).
 • Adam DAŁEK, kawaler z par. Św. Ap. Piotra i Pawła w Żychlinie i Małgorzata Bogumiła DYLIK, panna z par. tut. (21 i 28 lipca 2019 r.).

 

Odpust Porcjunkuli

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

Trochę historii

Dlaczego święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli? Otóż ma to związek z kościołem Matki Bożej Anielskiej pod Asyżem. Według podania, była to pierwotnie kapliczka ufundowana w VI w. (2 km na południe od Asyżu) przez pielgrzymów wracających z Ziemi Świętej. Mieli oni przywieźć grudkę ziemi z grobu Matki Bożej. Za czasów św. Franciszka kapliczka ta miała już nazwę Matki Bożej Anielskiej. Była ona wówczas w stanie ruiny, dlatego też św. „Biedaczyna” z Asyżu w zimie 1207/1208 r. odbudował ją i tam zamieszkał. Wkrótce przyłączyli się do niego towarzysze. Nie jest wykluczone, że ona sam nadał jej nazwę Matki Bożej Anielskiej, bo jak głosi legenda, słyszano często nad kapliczką głosy anielskie. W tym czasie kapliczka wraz z przyległą posesją stanowiła jeszcze własność benedyktynów z pobliskiej góry Subasio, jednak wkrótce (1211 r.) odstąpili ją św. Franciszkowi i jego współbraciom, którzy wybudowali sobie tam ubogie szałasy – domy. W kilka lat później, dokładnie 2 sierpnia 1216 r., miało miejsce uroczyste poświęcenie (konsekracja) kapliczki-kościółka. W tym też czasie funkcjonowała w stosunku do ww. kościółka druga nazwa – Porcjunkula, być może również wprowadzona przez św. Franciszka. Etymologicznie oznacza ona tyle, co kawałeczek, drobna część. Prawdopodobnie nawiązywała ona do bardzo małych rozmiarów kościółka i przyległego terenu. Tak więc Porcjunkula stała się macierzystym domem zakonu św. Franciszka. Dwieście lat później – w roku 1415 św. Bernardyn ze Sieny osadził tu swoich synów duchowych – obserwantów, którzy wystawili tu spory klasztor wraz z okazałym kościołem. W latach 1569-1678 wybudowano świątynię, w środku której znajduje się w stanie surowym zachowany pierwotny kościółek-kapliczka Porcjunkula. Przy końcu bocznej nazwy jest cela, w której mieszkał i dokonał życia św. Franciszek. 11 kwietnia 1909 r. papież Pius X podniósł kościół Matki Bożej Anielskiej w Asyżu do godności Bazyliki patriarchalnej i papieskiej.

Skąd odpust Porcjunkuli?

Łączy się on z legendą. Głosi ona, że pewnej nocy latem 1216 r. św. Franciszek usłyszał w swojej celi głos: „Franciszku, do kaplicy!” . Kiedy tam się udał, ujrzał Pana Jezusa siedzącego nad ołtarzem, a obok z prawej strony Najświętszą Maryję Pannę w otoczeniu aniołów. Usłyszał głos: „Franciszku, w zamian za gorliwość, z jaką ty i bracia twoi, staracie się o zbawienie dusz, w nagrodę proś mię dla nich i dla czci mego imienia o łaskę, jaką zechcesz. Dam ci ją, gdyż dałem cię światu, abyś był światłością narodów i podporą mojego Kościoła” . Franciszek upadł na twarz i rzekł: „Trzykroć Święty Boże! Ponieważ znalazłem łaskę w Twoich oczach, ja który jestem tylko proch i popiół, i najnędzniejszy z grzeszników, błagam Cię z uszanowaniem, na jakie tylko zdobyć się mogę, abyś raczył dać Twoim wiernym tę wielką łaskę, aby wszyscy, po spowiedzi odbytej ze skruchą i po nawiedzeniu tej kaplicy, mogli otrzymać odpust zupełny i przebaczenie wszystkich grzechów”. Następnie św. Franciszek zwrócił się do Najświętszej Maryi Panny: „Proszę błogosławionej Dziewicy, Matki Twojej, Orędowniczki rodzaju ludzkiego, aby poparła sprawę moją przed Tobą”. Maryja poparła modlitwę Franciszka. Wtedy Chrystus Pan powiedział: „Franciszku, to, o co prosisz, jest wielkie. Ale otrzymasz jeszcze większe łaski. Daję ci odpust, o który usilnie błagasz, pod warunkiem jednak, że będzie on zatwierdzony przez mego Namiestnika, któremu dałem moc związywania i rozwiązywania tu na ziemi”. Podanie głosi, że następnego dnia św. Franciszek udał się do Perugii, gdzie przebywał wówczas papież Honoriusz III, który faktycznie udzielił odpustu zupełnego na dzień przypadający w rocznicę poświęcenia kapliczki Porcjunkuli, tj. 2 sierpnia. Początkowo więc odpust zupełny można było uzyskać jedynie w kościele Matki Bożej Anielskiej w Asyżu i to jedynie 2 sierpnia. Od XIV w. papieże zaczęli podobny odpust na ten dzień przyznawać poszczególnym kościołom franciszkańskim. Dostępować go mieli wszyscy ci wierni, którzy tego dnia nawiedzą któryś z kościołów franciszkańskich. W 1847 r. Papież Pius IX poszedł jeszcze dalej i przywilej odpustu rozszerzył na wszystkie kościoły parafialne i inne, przy których jest III Zakon św. Franciszka. W 1910 r. papież Pius X udzielił na ten dzień tego odpustu wszystkim kościołom, jeśli tylko biskup uzna to za stosowne. W rok później św. Pius X przywilej ten rozszerzył na wszystkie kościoły.

By uzyskać wspomniany odpust, należy jednak spełnić następujące warunki, a więc:

– pobożnie nawiedzić kościół,
– odmówić w nim Modlitwę Pańską oraz Wyznanie Wiary,
– przystąpić do spowiedzi świętej,
– przyjąć Komunię świętą,
– pomodlić się według intencji Ojca Świętego,
– wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu.

Warto więc tego dnia skorzystać ze „skarbca Bożego Miłosierdzia” i uzyskać za przyczyną Matki Bożej Anielskiej i św. Franciszka odpust zupełny, czyli darowanie kary doczesnej za popełnione grzechy.