XVI Niedziela zwykła – 21 lipca 2019

 1. Zapraszamy na najbliższą 24 godzinną adorację, która się rozpocznie w czwartek po wieczornej Mszy Św. W miesiącu sierpniu zapraszamy na adoracje w następujących terminach: 1 / 2 (czwartek / piątek); 8/9 (czwartek / piątek); 13/14 (poniedziałek / wtorek); 22/23 (czwartek / piątek); 29/30 (czwartek / piątek). W dzień zakończenia adoracji, pół godziny przed wieczorną Mszą Św. (czyli o 17.00 lub 17.30) będziemy wspólnie odmawiali Różaniec. Na stoliku jest lista na kolejny tydzień z 1 (czwartek) na 2 (piątek) sierpnia.
 2. Dziś po każdej Mszy Św., poświęcenie pojazdów mechanicznych z racji wspomnienia Św. Krzysztofa. Ofiary zbierane do puszek przeznaczone będę na zakup środków transportu do misjonarzy (miva.pl). Akcja Św. Krzysztof – 1 grosz za 1 km.
 3. Wyrazem naszej wiary jest przyjmowanie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej do naszych rodzin i domów. Cudowna Ikona Jasnogórska odwiedza Parafian mieszkających w blokach przy ul. A. Krajowej.
 4. Zachęcamy do uczestnictwa w Młodzieżowej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, od 6 do 15 sierpnia. W piątek 26 lipca, o godz. 19.00 w parafii Chrystusa Dobrego Pasterza odbędzie się spotkanie przedpielgrzymkowe grupy zielonej. Ks. Robert Błaszczyk, przewodnik, serdecznie zaprasza.
 5. Zapraszamy na wyjazdy organizowane przez naszą Parafię. D 1 sierpnia na wspólny koncert pt.: „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, związany z wybuchem Powstania Warszawskiego. Wspólne śpiewanie rozpocznie się ok. godz. 20.00 na Placu Piłsudskiego. Zapisy do soboty 27 lipca włącznie (lista jest na parapecie). W niedzielę 4 sierpnia wyjazd rowerowy po Puszczy Bolimowskiej (planujemy transport pociągiem do Skierniewic, godz. 11.14, następnie przejechać do Puszczy Mariańskiej, modlitwa, obiad, nawiedzenie kościoła Księży Marianów i powrót). Do przejechania będzie ok. 65 km. Na korytarzu jest także lista na ten wyjazd.
 6. Dożynki Parafialne odbędą się w niedzielę 25 sierpnia, podczas Mszy Św. o godzinie 12.30.
 7. Ostatnio zostały wyprane wszystkie maty, które są na ławkach w kościele. Dziękujemy za indywidualną ofiarę (200 zł) na ten cel. W tym tygodniu została pomalowana kuchnia na plebani. Dziękuję rodzinie państwa Karskich za sfinansowanie tgo dzieła. W tym tygodniu planujemy kolejne prace związane z pielęgnacją krzewów. Jeżeli ktoś mógłby pomóc, zapraszamy we wtorek od godziny 8.30.
 8. Za kilka godzin pracy w dniu wczorajszym dziękuję p. Witoldowi Krysiakowi, p. Marcinowi Miziołkowi, naszemu klerykowi Bartłomiejowi i lektorowi Janowi.
 9. Taca z dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na cele inwestycyjne.
 10. Ponawiamy apel – prośbę o zachowanie porządku na placu zabaw przy kościele, a także bezpieczne i ostrożne korzystanie z terenu rekreacji. W sposób szczególny prosimy o nie niszczenie kwiatów i krzewów ozdobnych, które w ostatnim czasie zostały przez kogoś rozjechane rowerem. W związku z tym prośba, aby nie jeździć na rowerze wokół kościoła.
 11. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, zwłaszcza „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”. W Niedzieli ciekawy wywiad: Abp Gądecki: trzeba jasno powiedzieć: „Dość!”
 12. Za ofiarę i pomoc w sprzątaniu kościoła dziękujemy jednej rodzinie z Małszyc. Jutro prosimy o pomoc osoby z ul. Małszyce i ul. Kiernozkiej nr od 1 do 20 w przyszłym tygodniu z ul. Kiernozkiej od nr 21 do końca.
 13. Witamy w naszej parafii wszystkich Gości i życzymy dobrego wypoczynku dla wszystkich, którzy planują wyjazdy. Dbajmy o piękno stworzonego świata i o czystość.

Zapowiedzi Przedślubne

Piotr KORBEŃ, kawaler z par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skierniewicach i Anna Maria CICHAŃSKA, panna z par. tut. (21 i 28 lipca 2019 r.).

Adam DAŁEK, kawaler z par. Św. Ap. Piotra i Pawła w Żychlinie i Małgorzata Bogumiła DYLIK, panna z par. tut. (21 i 28 lipca 2019 r.).

 

Abp Gądecki: trzeba jasno powiedzieć: „Dość!”

Zależy nam na dobru dzieci i młodzieży oraz na tym, aby Kościół był środowiskiem bezpiecznym i transparentnym – powiedział abp Stanisław Gądecki w wywiadzie dla tygodnika katolickiego „Niedziela”. Przewodniczący Episkopatu Polski porusza m.in. kwestie ataków na Kościół, dialogu ze środowiskami LGBT, lustracji oraz wykorzystywania seksualnego małoletnich przez księży.

Abp Gądecki przypomina „akty jawnej profanacji największych świętości”, które miały miejsce w ostatnich tygodniach w Polsce, wymieniając profanację jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej oraz akty bluźnierstwa podczas marszów i parady równości. Wskazuje, że te inicjatywy walcząc o tolerancję, stają się „miejscem jawnej nietolerancji, obscenicznych prezentacji oraz sposobnością do okazywania pogardy wobec chrześcijaństwa, w tym także do parodiowania liturgii Eucharystii, oraz do nawoływania do nienawiści w stosunku do Kościoła i osób duchownych”. Wśród ataków na Kościół przewodniczący KEP wymienia również napaści na świątynie i ataki na księży. – I w tym momencie trzeba jasno powiedzieć: „Dość!” – stwierdza hierarcha.

Pytany o różnice w podejściu Kościoła do lustracji i zjawiska wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży, abp Gądecki rozróżnił najpierw „medialną nagonkę” na Kościół od dążenia do prawdy i zmagania się ze złem.

– Bardzo nam zależy na dojściu do prawdy i wewnętrznym oczyszczeniu Kościoła. Tak było przed dekadą, kiedy podejmowaliśmy konkretne działania umożliwiające przeprowadzenie lustracji w Kościele, tak jest i teraz. Trudno w naszym społeczeństwie znaleźć drugie takie środowisko, które podjęło aż tyle przedsięwzięć, inicjatyw i rozwiązań mających na celu rozliczenie przeszłości i prewencję na przyszłość. Zależy nam bowiem na naprawieniu krzywd wobec osób zranionych grzechem ludzi Kościoła. Zależy nam na dobru dzieci i młodzieży oraz na tym, aby Kościół był środowiskiem bezpiecznym i transparentnym – powiedział poznański metropolita.

Zwraca uwagę, że problem wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży wykorzystywany jest do ataków na Kościół, mających na celu odebranie mu wiarygodności moralnej. Hierarcha przyczynę widzi w tym, że Kościół jest „ostatnim głosem w społeczeństwie, który nie idzie na kompromis ze współczesnymi prądami demoralizującymi, ale nie boi się mówić, że życie szczęśliwe to życie, w którym człowiek stawia sobie jasne wymagania. Siły libertyńskie chciałyby z pewnością ten głos uciszyć i wyeliminować”. Abp Gądecki wskazuje, że gdy podnoszono kwestię lustracji, Kościół jako jedyne środowisko przeprowadził działania lustracyjne. „Podobnie jest dzisiaj. Wiele osób publicznie wypowiada się o pedofilii w Kościele, a jednocześnie nie interesuje się wcale krzywdą młodych ludzi, która dokonuje się w innych środowiskach” – stwierdził.

Hierarcha pytany o korelację między skłonnościami homoseksualnymi a pedofilią, odpowiada, że „wielu ludzi zaprzecza tego rodzaju zależności. Jednakże wyniki dotychczasowej kwerendy, której dokonaliśmy, mówią o pedofilii homoseksualnej w niemal 60 proc.”, dodając, że organizacje prorodzinne zajmujące się również tą kwestią wskazują na jeszcze wyraźniejszą zależność.

– Nie można dialogować ze środowiskami, które nie chcą dialogu, depczą świętości, bluźnią Bogu i deprawują człowieka. Prawdą jest też to, że Kościół otrzymał zadanie głoszenia Ewangelii wszystkim, i nikt nie powinien być wyłączony z możliwości usłyszenia Dobrej Nowiny. Także osoby przynależące do wspomnianych środowisk mają to prawo – powiedział przewodniczący KEP pytany o możliwość dialogu ze środowiskami LGBT. Zaznaczył również, że w głoszonej im ewangelii nie może zabraknąć prawdy o grzechu. Abp Gądecki wyjaśnił m.in. również, że mimo zarzutów stawianych filmowi braci Sekielskich, wciąż uważa za słuszne wyrażone po jego premierze podziękowania: „Mam nadzieję, że wstrząs wywołany przez ten film przyczyni się do wewnętrznego oczyszczenia wspólnoty Kościoła. I w tym sensie ufam, że wyniknie z niego dobro”.

MODLITWA KIEROWCY

O Panie, daj mi pewną rękę, dobre oko, doskonałą uwagę, bym nie pozostawił za sobą płaczącego człowieka. Ty jesteś Dawcą Życia – proszę Cię przeto, spraw bym nie stał się przyczyną śmierci tych, którym Ty dałeś życie. Zachowaj, o Panie, wszystkich którzy będą mi towarzyszyć od jakichkolwiek nieszczęść i wypadków. Naucz mnie, bym kierował pojazdem dla dobra drugich i umiał opanować pokusę przekraczania granicy bezpieczeństwa szybkości. Spraw, aby piękno tego świata, który stworzyłeś, wraz z radością Twej łaski, mogły mi towarzyszyć na wszystkich drogach moich. Amen.