VI Niedziela Wielkanocna – 26 maja 2019

 1. W najbliższy piątek rozpoczynamy Nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego – będzie połączona z Nabożeństwem Majowym. W przyszłą niedzielę przeżywamy tajemnicę Wniebowstąpienia Pańskiego.
 2. Również w przyszłą niedzielę, po raz 6-ty odbędzie się w naszym mieście Marsz dla Życia i Rodziny. Wydarzenie rozpocznie się Mszą Św. o godz. 12:30 sprawowaną
  w kościele oo. Pijarów. Następnie przejdziemy na Błonia do muszli koncertowej, gdzie będzie wiele ciekawych wydarzeń. Program znajduje się w gablocie.
 3. Kamilowi, panu Piotrowi Miazkowi i rodzicom dziękujemy za współpracę
  w przygotowaniu uroczystości sakramentu bierzmowania. Ks. Biskup Wojciech zauważył, że dobrym sprawdzianem tego, z jakim nastawieniem młodzież przyjęła ten sakrament, jest dzisiejsza obecność i uczestnictwo we Mszy Św. Drugi dzień wizytacji zaplanowany jest na niedzielę 23 czerwca (w tę niedzielę będzie u nas procesja do czterech ołtarzy). Odpust parafialny, połączony z Biesiadą na Korabce, będzie w niedzielę 30 czerwca.
 4. Młodzież, która w tym roku już przyjęła sakrament bierzmowania zapraszamy do wspólnej modlitwy podczas Nowenny i na Mszę św. w ich intencji w środę 5 czerwca o godz. 18:00.
 5. Cieszymy się, że w naszej parafii rozwija się adoracja eucharystyczna. Na stoliku jest lista na adorację 27 na 28 (poniedziałek/wtorek). Zapraszamy na adoracje w czerwcu, każdego tygodnia 24 godziny ciągłej modlitwy: 6-7 czerwca (czwartek/piątek); 13-14 czerwca (czwartek/piątek); 17-18 czerwca (poniedziałek/wtorek); 27-28 czerwca (czwartek/piątek). Na stoliku jest lista. Wystawienie będzie miało miejsce, jeśli na każdą godzinę będzie przynajmniej jedna osoba. Zachęcamy Wszystkich Parafian.
 6. W najbliższą sobotę po wieczornej Mszy Św. Czuwanie Fatimskie.
 7. Od 1 czerwca modlimy się Litanią do Najświętszego Serca Jezusowego (Nabożeństwa Czerwcowe).
 8. W najbliższy piątek (31.05) ks. Kamil będzie przeżywał 11. rocznicę, zaś w minioną środę (22.05) ks. Proboszcz obchodził 26. rocznicę święceń kapłańskich. Pamiętajmy o Jubilatach w naszych modlitwach.
 9. W sobotę przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka. Za dzieci będziemy się modlili w przyszłą niedzielę podczas Mszy Św. o godz. 10:00.
 10. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w Mszach Św. sprawowanych przy krzyżach i przydrożnych kapliczkach
 11. Z okazji Dnia Matki gościmy dziś w naszej parafii scholę z Jaktorowa. Po Mszy Św. o godz. 10:00 zapraszamy do wspólnego śpiewania dla Bożej chwały.
 12. Witamy dziś promotora kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki – p. Marka Kędziorka, który prezentuje wystawę o Męczenniku, a poprzez słowo świadectwa przybliża nam jego osobę i nauczanie. Po każdej Mszy Św. będzie można nabyć komplet płyt z oryginalnym nagraniem kazań ks. Jerzego oraz książkę ze wspomnieniami.
 13. Zachęcamy dziś do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
 14. Zapraszamy do uczestnictwa w 364. Tradycyjnej Łowickiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę (3 – 9 czerwca) oraz w ŁPPM na Jasną Górę (6 – 15 sierpnia). Na oknie jest lista na wyjazd autokarowy na Jasną Górę w sobotę dn. 8 czerwca. Wyruszamy o godz. 5:30 a po drodze odwiedzimy sanktuarium w Gidlach oraz w miejscowości Św. Anna. Tego samego dnia w klasztorze Święty Krzyż, w Górach Świętokrzyskich, organizowana jest ogólnopolska pielgrzymka ministrantów – ks. Kamil zabiera naszych ministrantów i wraz z parafią Chrystusa Dobrego Pasterza udadzą się na wyjazd.
 15. Zapraszamy na dwudniowy wyjazd w Bieszczady (Wielka Pętla), Kalwaria Pacławska, Łańcuch – w dniach 16-17 sierpnia (piątek – sobota).
 16. W przeddzień Dnia Ojca, tj. w sobotę 22 czerwca 2019, na Jasnej Górze
  w Częstochowie, organizowane jest III Męskie Oblężenia Jasnej Góry. Spotkanie jest skierowana zarówno do panów, którzy są zrzeszeni w grupach formacyjnych, jak i nie należących do żadnej. Celem spotkania jest odnowa oraz umocnienie życia duchowego mężczyzn. W gablocie podajemy szczegółowy program.
 17. Liturgiczną Służbę Ołtarza, KSM oraz schole zapraszamy na wyjazd rekolekcyjno – wypoczynkowy w góry do Zakopanego – w dniach od 24 do 31 lipca. W programie m. in. Wadowice – dom narodzin Jana Pawła II; Kopalnia Soli w Wieliczce; Rodzinny Park Rozrywki Energylandia w Zatorze; wyjścia na szlak w góry, wyjazdy na basen. Koszt przejazdu pokrywa parafia. Koszt wyjazdu: 750 zł. Zapisy u ks. Kamila.
 18. Dziękujemy za ofiary – 920,30 zł – złożone w ubiegłą niedzielę na cele inwestycyjne. Zbieramy dziś ofiary do puszek na Katolicki Uniwersytet Lubelski.
 19. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.
 20. Z OKAZJI DNIA MATKI ŻYCZYMY WSZYSTKIM MAMOM ŚWIĘTOŚCI NA WZÓR NIEPOKALANEJ DZIEWICY.
 21. Dnia 18 maja 2020 będziemy obchodzili stulecie urodzin św. Jana Pawła II. Zachęcamy, aby przystąpić do ogólnopolskiej inicjatywy „Zbudujmy Duchowy Pomnik dla Jana Pawła II – Dar na Stulecie”. Więcej informacji: darna100.pl (plakat informacyjny w gablocie).
 22. Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc ma pielgrzymkę do Włoch, w dniach od 13 do 22 lipca. Zapisy uzupełniające przyjmujemy do końca maja (Cena 2.540 zł + 115 Euro).
 23. Przypominamy, że plac zabaw na terenie przy kościele czynny jest do godz. 19:00. Uprzejmie prosimy, aby nie korzystać z placu zabaw w trakcie Mszy św. i nabożeństw. Rodzice są odpowiedzialni za bezpieczeństwo dzieci na placu zabaw. PRZYPOMINAMY, ŻE ŚMIECI TRZEBA WYRZUCAĆ DO KOSZA, A NIE GDZIEKOLWIEK W OBEJŚCIE.
 24. Uprzejmie prosimy, aby na zakończenie Mszy św. ślubnych, sprawowanych w naszym kościele, nie strzelać z konfetti. Niektóre elementy zbieramy w ogrodzie przez wiele miesięcy J.
 25. O pomoc w sprzątaniu kościoła w czwartek 30.05. (po wieczornej Mszy św. i nabożeństwie majowym) prosimy Parafian ze Strzelcewa – Parceli, a w przyszłym tygodniu z Goleńska (nr 1 – 40; bez Goleńska Małego i bez Goleńska przy trasie Kiernozkiej).

………………………………………………………….…………………….…………

Zapowiedzi przedślubne

Damian Marcin Lebioda – kawaler z par. tutejszej (19 i 26.05.2019)

Klaudia Anna Kacprzyk – panna z par. Wszystkich Świętych w Kołacinku

………………………………………………………….…………………….…………

Norbert Oskar Major – kawaler z par. tutejszej (26.05. i 02.06.2019)

Joanna Widyńska – panna z par. Kocierzew

………………………………………………………….…………………….…………

Bogumił Kwestarz – kawaler z par. tutejszej (26.05. i 02.06.2019)

Aneta Małgorzata Budzyńska – panna z par. Boczki Chełmońskie

 

Biskupi do wiernych: nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom

WRAŻLIWOŚĆ I ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Słowo biskupów do wiernych

Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych,
którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej
kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza (Mk 9, 42)
Drogie Siostry i drodzy Bracia!

W ostatnim czasie wspólnota Kościoła w Polsce wstrząsana jest kolejnymi bolesnymi informacjami o wykorzystywaniu seksualnym dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych. Przestępstwa te są źródłem głębokiego cierpienia osób pokrzywdzonych. Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców oraz wobec osób skrywających takie czyny.

Cierpienia osób pokrzywdzonych dotykają nie tylko ich samych, ale także całych rodzin oraz wspólnot kościelnych. Przestępstwa te „przysłoniły blask Ewangelii takim mrokiem, jakiego nie znały nawet wieki prześladowań” (Benedykt XVI, List do katolików w Irlandii, 19.03.2010).

Głęboko tkwią w nas wykrzyczane słowa świadectwa osoby pokrzywdzonej, iż Chrystus nie krzywdził dzieci. „To [co ksiądz zrobił] naprawdę odcisnęło bardzo duże piętno na moim dorosłym życiu. Ja do tej pory mam koszmary. Cały czas jest to we mnie” – tak powiedziała w filmie w czasie konfrontacji z oprawcą 39-letnia Anna, przed laty 9-letnia uczennica. I drugie świadectwo, przekazane w artykule napisanym przez dorosłego dziś mężczyznę: „Nie mam żalu do Kościoła. Wiem, że skrzywdził mnie nie [cały] Kościół, lecz konkretna osoba. Nie wiem, czy ktokolwiek z przełożonych cokolwiek o tym wiedział. Ale martwi mnie, że tacy jak ja, pozostają poza kościelną sferą uwagi”. Obydwa wyznania są wstrząsające – to nigdy nie powinno się było wydarzyć.

 1. Świadectwo cierpienia

Wielu z nas obejrzało film „Tylko nie mów nikomu”. Ten dokument, to przede wszystkim wstrząsające relacje dorosłych dziś osób, wykorzystywanych w dzieciństwie przez duchownych. Zawiera on także przykłady braku wrażliwości, grzechu zaniedbania i niedowierzania osobom skrzywdzonym, co w konsekwencji chroniło sprawców. Film, przyjmując perspektywę pokrzywdzonych, uświadomił nam wszystkim ogrom ich cierpienia. Każdy, kto jest wrażliwy, poznając losy osób pokrzywdzonych, odczuwa ból, wzruszenie i smutek wobec ich cierpienia. Dziękujemy wszystkim, którzy mieli odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że żadne słowo nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakich doznali.

Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom.

Dla wielu wiernych, szczególnie dla młodych szczerze szukających Boga, skandale seksualne z udziałem duchownych stają się ciężką próbą wiary i powodem do wielkiego zgorszenia. Rozczarowanie i oburzenie jest tym większe i boleśniejsze, że dzieci zamiast troskliwej miłości i towarzyszenia w szukaniu bliskości Jezusa doświadczyły przemocy i brutalnego odarcia z godności dziecka. Od początku swego istnienia wspólnota kościelna uznawała takie zachowania za wyjątkowo ciężki grzech; według słów Chrystusa „kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza” (Mk 9,42). „Biada człowiekowi przez którego dokonuje się zgorszenie” (Mt 18,7).

 1. Wrażliwość

Wszyscy, zarówno duchowni, jak i świeccy, jako społeczność, musimy stworzyć właściwą przestrzeń do przywrócenia pokrzywdzonym jak najbardziej normalnego życia, a także do odbudowania zaufania wobec duszpasterzy i biskupów.

Wyznania pokrzywdzonych przynaglają nas, biskupów, ale i wszystkich ludzi dobrej woli do większego wyczulenia na zagrożenia; do większej wrażliwości na pomoc pokrzywdzonym. Zarówno niebezpieczeństwa, jak i konieczność wsparcia dotyczą każdego środowiska, nie tylko kościelnego, ale i rodzin, szkół, klubów sportowych i wielu innych grup. Sytuacje życiowe pokrzywdzonych skłaniają do szybszego i skuteczniejszego pomagania im. Oni potrzebują wielkiej wrażliwości i wsparcia, by odnaleźć równowagę życia.

Prosimy osoby pokrzywdzone przez duchownych, aby zgłaszały doznaną krzywdę do przełożonych kościelnych oraz do odpowiednich organów państwowych. W każdej diecezji i w wielu prowincjach zakonnych został wyznaczony delegat upoważniony do przyjmowania zgłoszeń o wykorzystaniu seksualnym małoletnich przez osobę duchowną. Ma on też pomóc w otrzymaniu wsparcia psychologicznego, prawnego i duszpasterskiego. Chcemy wspierać pokrzywdzonych od początku tej drogi w podjęciu kroków potrzebnych do przezwyciężania skutków doznanej krzywdy.

Przyjmujemy z wdzięcznością nowe motu proprio papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty nakazuje zgłaszanie takich przestępstw i przewiduje poważne kary dla przełożonych, którzy zaniedbywali swoje obowiązki chronienia owczarni Chrystusowej. Pamiętamy też o tym, że według zawartych w tym dokumencie nowych norm prawa kościelnego nikogo przy zgłaszaniu przestępstwa nie wolno zobowiązywać do milczenia. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby te zgłoszenia w instytucjach kościelnych przebiegały ze współczuciem i z jak największą wrażliwością oraz w poczuciu bezpieczeństwa dla każdej osoby i jej dramatu. Będziemy też nadal zgłaszać przestępstwa państwowym organom ścigania.

Wielu duchownych i świeckich pracuje z osobami, które odważyły się powiedzieć o swoich traumatycznych doświadczeniach. Nie rozgłaszamy tego, ponieważ szanujemy ich prawo do prywatności. Być może sami zdecydują się o tym głośno mówić. Reakcja najbliższego otoczenia rzadko niestety opiera się na życzliwości i wrażliwości. Często jest okrutna, bezmyślna i bezlitosna, czasem pełna wyrzutów, przez co nam wszystkim potrzebna jest zmiana mentalności, by osoby poszkodowane w dzieciństwie lub młodości w delikatnej sferze seksualności były chronione i wspierane.

 1. Odpowiedzialność

Zwracamy coraz większą uwagę na wychowanie w seminariach i kształtowanie osobowości przyszłych księży. Nie chcemy dopuścić, aby w szeregach duchowieństwa znalazły się osoby niedojrzałe, niezdolne do wierności złożonym ślubom i przyrzeczeniom. Ponadto, od sześciu lat koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży powołany przez Konferencję Episkopatu Polski organizuje wraz z zespołem współpracowników Centrum Ochrony Dziecka liczne szkolenia dla duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego. Przygotowujemy w diecezjach i w zgromadzeniach zakonnych także system zapobiegania; ma on pomóc ochronić dzieci i młodzież przed potencjalnym wykorzystaniem seksualnym. Chcemy, by ich bezpieczeństwo stało się priorytetem we wszystkich środowiskach.

W tym kontekście w szczególny sposób doceniamy pracę zdecydowanej większości kapłanów, którzy wierni Ewangelii gorliwie i ofiarnie służą Bogu i ludziom. Nie pozwólmy, by dobro, które dokonuje się w Kościele przez ich posługę, przesłoniły nam grzechy konkretnych osób. Na zasadzie odpowiedzialności zbiorowej nie przenośmy też win konkretnych osób w sutannach na wszystkich księży. Tych czynów dopuścili się konkretni ludzie i oni powinni zostać ukarani za swoje czyny. Wesprzyjmy w tych trudnych chwilach kapłanów pracujących z poświęceniem, by nie utracili zapału i otrzymali umocnienie ze strony wiernych świeckich.

Wspólnie ze wszystkimi ludźmi dobrej woli jednoczymy wysiłki w rozpoznawaniu i eliminowaniu czynników sprzyjających przestępstwom. Prosimy o wsparcie wychowawców i opiekunów dzieci i młodzieży w przedszkolach i szkołach oraz w zakładach opiekuńczo-wychowawczych. Prosimy o pomoc w zdobywaniu odpowiedniej wiedzy i umiejętności, by wszystkie placówki prowadzone przez Kościół stały się domami bezpiecznymi, wyznaczającymi najlepsze standardy ochrony dzieci. Taki sam apel kierujemy do odpowiedzialnych za ruchy katolickie i organizacje młodzieżowe. Bądźmy wszyscy bardziej wrażliwi wobec dzieci i młodzieży, a także wobec osób pokrzywdzonych.

Zakończenie

Nasze słowo do wszystkich ludzi dobrej woli kończymy modlitwą do Ducha Świętego:

Oto jesteśmy, Panie, Duchu Święty.
Jesteśmy – wprawdzie obciążeni grzechem,
lecz zgromadzeni w imię Twoje.
Przyjdź do nas i bądź z nami,
Racz obmyć nasze serca
i naucz nas, co mamy czynić,
dokąd mamy zmierzać,
Powiedz, co mamy podjąć,
abyśmy wsparci Twoją mocą
Tobie zdołali podobać się we wszystkim. (św. Augustyn)

Przyzywając mocy Ducha Świętego i wstawiennictwa Maryi, Matki Kościoła,
Jej powierzając osoby skrzywdzone, rodziny, dzieci i młodzież oraz wspólnoty kościelne,
upraszamy w modlitwie ducha pokory i odwagi,
aby nie dać się zwyciężyć złu i ogarnąć troską wszystkich.

Podpisali: Biskupi zebrani na posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski Warszawa, 22 maja 2019 r.

 

III MĘSKĘ OBLĘŻENIA JASNEJ GÓRY / Program 2019

http://oblezenie.mezczyzni.net/

Tematem tegorocznego spotkania będzie „Powołani do męskości”.

Program Pielgrzymki

9:30 Briefing dla dziennikarzy (Sala Rycerska)

10:00 St. Joseph Band – wprowadzenie muzyczne
10:30 Uwielbienie
11:00 Powołanie Mężczyzny  /Jacek Pulikowski/
12:00 Anioł Pański – Abp Wacław Depo
12:15 Świadectwo – dr Wanda Półtawska
12:45 Powołanie Mężczyzny – Mieczysław Guzewicz

13:40 Obiad /przerwa/

14:30 Świadectwo – Andrzej Tokarz
15:00 Mężczyzna ojciec – Jim Murphy (przewodniczący ICCRS)
17:00 Powołanie mężczyzny – Abp Grzegorz Ryś
Około 18:30 Eucharystia
19:30 Modlitwa o naszą odpowiedź na powołanie do męskości – Jim Murphy
20:30 – Apel Jasnogórski