OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE / 16 Niedziela Zwykła – 23 lipca 2017
 • We wtorek, 1 sierpnia o godz. 6.00 w Katedrze będzie odprawiona Msza Św. po której wyruszy pielgrzymka do Miedniewic. Zachęcamy.
 • Również we wtorek o godz. 17.00 będą biły dzwony dla upamiętnienie 83 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamiętajmy w modlitwie o tych, którzy oddali życie broniąc naszej Ojczyzny.
 • W czwartek po wieczornej Mszy Św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa o powołania.
 • W pierwszy piątek miesiąca od godz. 9.00 odwiedzamy osoby chore. Wystawienie Najświętszego Sakramentu od godz. 15.00 do wieczornej Mszy Św. Możliwość spowiedzi od godz. 17.15.
 • W sobotę po wieczornej Mszy Św. Czuwanie Fatimskie. W tym roku przeżywamy 100 rocznicę objawień fatimskich – zachęcamy do większego zaangażowania i liczniejszej obecności na wspólnej modlitwie.
 • W niedzielę 13 sierpnia zapraszamy na przejażdżkę rowerową do Sanktuarium w Miedniewicach oraz po Puszczy Bolimowskiej. Trasa ok. 60 km (szczegóły w przyszłą niedzielę). W niedzielę 20 sierpnia planujemy przejażdżkę na kajakach.
 • Biskup zaprasza – szczególnie młodzież – na XXII Łowicką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę od 6 do 15 sierpnia.
 • Serdeczna prośba o pomoc w przyjęciu pielgrzymów, którzy przyjdą do naszej parafii z Żychlina, w sobotę 5 sierpnia. Dziś zbierane będą ofiary do puszek na ten cel.
 • 2 sierpnia można uzyskać odpust zupełny tzw. Porcjunkuli – szczegóły na stronie www.korabka.pl i w gablocie.
 • We wtorek po wieczornej Mszy Św. zapraszam Wszystkich na ciekawy film a o godz. 9.00 zapraszam ministrantów na przejażdżkę rowerową – o ile nie będzie za gorąco J.
 • W czasie letnim wiele osób korzysta z placu zabaw. Serdeczna prośba, aby korzystający zechcieli podzielić się po małym kawałku i opielić plac – będzie czyściej dla naszych dzieci. Zachęcam do pracy jutro od godz. 9.00. Proszę przynieść konieczne narzędzia. Oczywiście pracę tę można wykonywać w każdym czasie. Na placu bywa niemało śmieci plastykowych – poczujmy, że to dobro wspólne, nawet jeśli to nie są moje śmieci można je podnieść.
 • O pomoc w sprzątaniu kościoła prosimy jutro Parafian z ul. Krudowskiego a w przyszłym tygodniu z Małszyc o nr 1 do 25.
 • Na stoliku, w cenie 4 zł, są do nabycia książeczki: Święty Krzysztof i Święty Ojciec Pio. Modlitwy w naszych potrzebach.
 • Razem z parafią w Bobrownikach chcemy udać się na pielgrzymkę do Fatimy, w dniach od 15 do 21 października. Cena 660 PLN + 50 euro. Szczegóły na naszej stronie www oraz w gablocie. Jeżeli ktoś jest zainteresowany proszę o kontakt, najlepiej jeszcze w tym tygodniu.
 • Życzymy dobrej pogody i wypoczynku dla wszystkich osób udających się na wyjazdy. Serdecznie witamy w naszej Parafii Gości.

 

 

 

 

 

 

 

 

FATIMA – 1oo LECIE OBJAWIEŃ MATKI BOŻEJ

Termin: od 15 do 21 października 2017

 

1 dzień            wyjazd z miejsca zbiórki – Parafia MB Jasnogórskiej – Bobrowniki

przejazd na lotnisko w Katowicach i przelot samolotem  rejsowym do Lizbony (17:45-20:45)

obiadokolacja i nocleg w hotelu w Fatimie    

2 dzień            śniadanie

BATALHA – opactwo – klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej

                        OUREM – m.in. zamek z labiryntem średniowiecznych uliczek

obiadokolacja i nocleg w hotelu w Fatimie

3 dzień            śniadanie

FATIMA – miejsce objawień Matki Boskiej – Droga Krzyżowa, Ajustrel – domy rodzinne pastuszków  i Valinhos – miejsce objawień pastuszkom Anioła Portugalii, zwanego również Aniołem Pokoju i czwartego objawienia Matki Boskiej w dniu 19.08.1917 r.), Esplanada z Bazyliką, Kaplica Objawień,

                Kościół Trójcy Przenajświętszej, pomnik Muru Berlińskiego

obiadokolacja i nocleg w hotelu w Fatimie    

4 dzień            śniadanie

ALCOBACA – opactwo cystersów z największym w Portugalii kościołem –  Mosteiro de Santa Maria de Alcobaca

                NAZARE – m.in. Sitio z XVII-wiecznym kościołem Nossa Senhora da Nazare (MB z Nazare)

FATIMA – wieczorna procesja

obiadokolacja i nocleg w hotelu w Fatimie

5 dzień            śniadanie

FATIMA – miejsce objawień Matki Boskiej

obiadokolacja i nocleg w hotelu w Fatimie

6 dzień            śniadanie

CABO da ROCA – najdalej na zachód wysunięty punkt Europy

SINTRA – krótki spacer po urokliwym miasteczku.

LIZBONA – Dzielnica Belem – Klasztor i kościół Hieronimitów, Pomnik Odkrywców, dzielnica Alfama
i kościół św. Antoniego, dzielnica Bairro Alto

przejazd na lotnisko w Lizbonie

7 dzień            przelot samolotem rejsowym do Warszawy (01:20-06:10)

                przejazd na miejsce zbiórki – Parafia MB Jasnogórskiej – Bobrowniki

 

 

W 5 dniu możliwa wycieczka fakultatywna do OBIDOS w cenie 15 euro od osoby

 

Obidos- maleńkie średniowieczne miasteczko otoczone murami  miejskimi.

        Jego piękno docenili portugalscy królowie, którzy Obidos dawali w prezencie swoim małżonkom.

        Miasteczko słynie również z alkoholu ginjinha– podawanego w czekoladowych kieliszkach.

 

Cena 2.660 PLN + 50 EUR obejmuje:

 

    – przeloty samolotem rejsowym na trasie z Polski do Portugalii i z powrotem

    – przejazdy klimatyzowanym autokarem na terenie Portugalii

    – 5 noclegów w hotelu (pokoje 2-osobowe z łazienkami)

    – 5 śniadań

        – 5 obiadokolacji (bez napojów)

    – ubezpieczenie NW i KL

    – opiekę pilota – przewodnika

    – transfer  na lotnisko  i z powrotem

    – bilety wstępu
    – miejscowych przewodników
    – system audio-guide

 

2 sierpnia Najświętsza Maryja Panna, Królowa Aniołów Odpust Porcjunkuli

 

U stóp Asyżu wznosi się bazylika Matki Bożej Anielskiej, wybudowana w XVI wieku. W samym centrum tej renesansowej świątyni znajduje się skromny kościółek benedyktyński z IX wieku, zwany Porcjunkulą. Pierwotny tytuł tego kościoła brzmiał – Najświętszej Maryi Panny z Doliny Jozafata. Według bowiem podania kapliczkę mieli ufundować pielgrzymi wracający z Ziemi Świętej. Mieli oni przywieźć grudkę ziemi z grobu Matki Bożej, który sytuowano w Dolinie Jozafata w Jerozolimie. Nazwę Matki Bożej Anielskiej prawdopodobnie nadał świątyni św. Franciszek z Asyżu. Legenda głosi, że słyszano często nad kapliczką głosy anielskie i dlatego dano jej tę nazwę. Na początku XIII w. kapliczka znajdowała się w stanie ruiny. Odbudował ją św. Franciszek zimą 1207/1208 roku i tu zamieszkał. Tu również w roku 1208 lub 1209 w uroczystość św. Macieja Apostoła (wtedy było to 24 lutego) Franciszek wysłuchał Mszy św. i usłyszał słowa Ewangelii:

„Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. (…) Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie. Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów. Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski” (Mt 10, 6-10).

 

Franciszek wziął te słowa do siebie jako nakaz Chrystusa. Zdjął swoje odzienie, nałożył na siebie habit, przepasał się sznurem, udał się do kościoła parafialnego św. Jerzego w Asyżu i zaczął na placu nauczać. Jeszcze w tym samym roku zgłosili się do niego pierwsi towarzysze: Bernard z Quinvalle i Piotr z Katanii, późniejszy brat Egidiusz. Obaj zamieszkali wraz z Franciszkiem przy kościółku Matki Bożej Anielskiej. Kiedy zebrało się już 12 uczniów Franciszka, nazwali się braćmi mniejszymi. Za cel obrali sobie życie pokutne i głoszenie Chrystusa, nawoływanie do pokuty i zmiany życia.
W roku 1211 benedyktyni z góry Subasio odstąpili Franciszkowi i jego towarzyszom kaplicę i miejsce przy niej, na którym ci wybudowali sobie ubogie szałasy. Porcjunkula stała się w ten sposób domem macierzystym zakonu św. Franciszka. Tu również schroniła się św. Klara z Offreduccio. W Niedzielę Palmową 28 marca 1212 r. odbyły się jej obłóczyny. Tak powstał II zakon (klarysek) pod pierwotną nazwą „Ubogich Pań”. Niebawem w ślady św. Klary poszła jej siostra, św. Agnieszka. Zamieszkały one tymczasowo u benedyktynek w pobliżu Bastii, zanim św. Franciszek nie wystawił dla nich klasztorku przy kościele św. Damiana. Franciszek zakończył swoje życie przy kościele Matki Bożej Anielskiej w 1226 roku.
11 kwietnia 1909 roku św. Pius X podniósł kościół Matki Bożej Anielskiej w Asyżu do godności bazyliki patriarchalnej i papieskiej. Nazwa Porcjunkula również była znana już za czasów św. Franciszka i być może przez niego została wprowadzona. Etymologicznie oznacza tyle, co kawałeczek, drobna część. Może to odnosić się do samej kapliczki, która była bardzo mała, jak również do posesji przy niej leżącej, także niewielkiej.

Maryja jako Matka Boża jest Królową także aniołów. Już Ewangelie zdają się wskazywać na służebną rolę aniołów wobec Maryi: tak jest w scenie zwiastowania, tak jest przy ukazaniu się aniołów pasterzom; tak jest wtedy, gdy anioł informuje Józefa, że ma uciekać z Bożym Dzieciątkiem do Egiptu. Ten sam anioł zawiadamia Józefa o śmierci Heroda. Pod wezwaniem Królowej Aniołów istnieją trzy zakony żeńskie. W roku 1864 zostało we Francji założone arcybractwo Matki Bożej Anielskiej, mające za cel oddawać cześć Maryi jako Królowej nieba. Wezwanie „Królowo Aniołów, módl się za nami” zostało włączone do Litanii Loretańskiej. Istnieje wiele kościołów pod tym wezwaniem, zwłaszcza wystawionych przez synów duchowych i córki św. Franciszka Serafickiego.

 

W 1216 roku św. Franciszkowi objawił się Pan Jezus, obiecując zakonnikowi odpust zupełny dla wszystkich, którzy po spowiedzi i przyjęciu Komunii świętej odwiedzą kapliczkę. Na prośbę Franciszka przywilej ten został zatwierdzony przez papieża Honoriusza III. Początkowo można go było zyskać jedynie między wieczorem dnia 1 sierpnia a wieczorem dnia 2 sierpnia. W 1480 r. Sykstus VI rozciągnął ten przywilej na wszystkie kościoły I i II Zakonu Franciszkańskiego, ale tylko dla samych zakonników. W 1622 r. Grzegorz XV objął nim także wszystkich świeckich, którzy wyspowiadają się i przyjmą Komunię świętą w odpowiednim dniu. Ponadto – oprócz kościołów franciszkańskich – Grzegorz XV rozszerzył ten odpust na kościoły kapucyńskie. Z czasem kolejni papieże potwierdzali ten przywilej.
Paweł VI swoją konstytucją apostolską Indulgentiarium Doctrina w 1967 roku uczynił to ponownie. Każdy, kto w dniu 2 sierpnia nawiedzi swój kościół parafialny, spełniając zwykłe warunki (pobożne nawiedzenie kościoła, odmówienie w nim Modlitwy Pańskiej i wyznania wiary oraz sakramentalna spowiedź i Komunia św. wraz z modlitwą w intencjach papieża – nie za papieża, ale w intencjach, w których on się modli; ponadto wykluczone przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu), zyskuje odpust zupełny.

 

 

Myśli Św. Ignacego Loyoli

(Pochodzą ze zbioru maksym „Scintillae ignatianae” wydanego przez węgierskiego jezuitę Gabriela Hevenesi w 1709 r. oraz z listów i innych pism Ignacego, natomiast grafiki ukazały się w książce „Duchowość ignacjańska w zarysie”, Łódź 1994).

 

„Synu mój, chcę, żebyś był uśmiechnięty i radosny w Panu. Zakonnik nie ma bowiem żadnej przyczyny do smutku, a wiele do radości. Ażebyś zawsze mógł być pogodny i radosny, bądź zawsze pokorny i posłuszny.” Bart V 18: 4

 

„Wszystek miód, jaki można zebrać z kwiatów tego świata, nie ma w sobie tak wielkiej słodyczy, jak żółć i ocet Pana naszego Jezusa Chrystusa.” Hev III 8

 

„Być nieogarnionym przez największe, a jednocześnie mieszkać w najmniejszym boską jest rzeczą.” Imago

 

„Bóg mieszka w stworzeniach: w żywiołach dając im istnienie, w roślinach dając im życie i wzrost, w zwierzętach dając im czucie, w ludziach darząc ich rozumnością. I we mnie także mieszka, dając mi być, żyć, czuć i rozumem mię darząc…” ES 235

 

„Bóg działa i pracuje dla mnie we wszystkich rzeczach stworzonych na obliczu ziemi; znaczy to, że postępuje On, jak ktoś pracujący.” ES 236

 

„Miłość winno się zakładać więcej na czynach niż na słowach.” ES 230

 

„Nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadowala i nasyca duszę.” ES 2

 

„Pod mianem „ćwiczeń duchowych” rozumie się wszelki sposób odprawiania rachunku sumienia, kontemplacji, modlitwy ustnej i myślnej i inne działania duchowe. Ćwiczeniami duchowymi są wszelkie metody usposobienia duszy do usunięcia wszystkich uczuć nieuporządkowanych, a po ich usunięciu do szukania i znalezienia woli Bożej.” ES 1

 

„Bardzo pomoże to komuś, kto podejmuje i odprawia ćwiczenia, jeśli wejdzie w nie wielkodusznie i z hojnością względem swego Stwórcy i Pana i złoży Mu w ofierze całą swą wolę i wolność tak, aby boski Majestat posługiwał się zgodnie ze swą najświętszą wolą zarówno jego osobą, jak i wszystkim co posiada.” ES 5

 

„Człowiek ma się posługiwać stworzeniami w całej tej mierze, w jakiej pomagają mu w osiągnięciu jego celu; zaś w tej mierze ma się ich pozbywać, w jakiej są przeszkodą do tegoż celu.” ES 23

 

„Zdolność do wyrzeczenia się własnej woli należy cenić wyżej niż umiejętność wskrzeszania umarłych.” Hev II 25

 

„Tak dalece winniśmy być zgodni z Kościołem katolickim, ażeby uznać za czarne to, co naszym oczom wydaje się białe, jeśliby Kościół określił to jako czarne…” ES 365

 

„…bo tenże sam Duch i Pan nasz, który dał dziesięcioro przykazań, kieruje i rządzi świętą Matką naszą Kościołem.” ES 365

 

„W taki sposób należy bronić Stolicy Apostolskiej, jej autorytetu i pociągać ludzi do prawdziwego jej posłuszeństwa, by wskutek nierozważnej jej obrony nie uważano nas za „papistów” i nie odmawiano nam zaufania. Gorliwość w zwalczaniu herezji winna być taka, by heretykom jako ludziom okazywać miłość, pragnienie ich zbawienia i współczucie.” Ep XII 239-247

 

„Kto chce wstąpić do zakonu niech wie, że nie będzie miał tu wytrwania i spokoju, chyba że przeskoczy próg zakonny obiema nogami, to jest wolą i sądem rozumu.” Hev V 17

 

„Ci, którzy tylko wolą są posłuszni, a sprzeciwiają się rozumem, są w zakonie tylko jedną nogą.” Hev VI 15